ZAKUP-DZIAŁKI-BUDOWLANEJ-PRAKTYCZNE-PORADY-MD-DOM

Zakup działki budowlanej – praktyczne porady

Zaczynasz myśleć o budowie własnego domu? Masz już mniej więcej wyobrażenie tego jaki to mógłby być dom. Potrzebujesz dla swojej rodziny załóżmy 150m2 przestrzeni, chcesz garaż na swoje auto i mały ogródek. Masz to poukładane, ale co dalej ? Musisz poszukać działki budowlanej. 

Zakup działki budowlanej stanowi pierwszy krok w kierunku realizacji swoich marzeń o własnym domu.
Kupno działki budowlanej wcale nie jest łatwym zadaniem. Jest to bardzo ważna decyzja, która rzutuje na późniejszym etapie budowy lub w momencie kiedy chcesz zagospodarować obejście domu. Sam wybór działki nie jest wyłącznie kwestią lokalizacji i metrażu. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, należy sprawdzić wszelkie szczegóły, zapoznać się z okolicą, a także zajrzeć do dokumentacji w sądzie rejonowym i urzędzie gminy lub miasta. 

Zakup działki budowlanej – Na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Zakup działki pod budowę domu to nasza indywidualna decyzja, na którą wpłynie wiele czynników, takich jak np. nasz praca, szkoła dzieci, lokalizacja sklepów lub innej infrastruktury. 

Wymiary działki i jej kształt

Planując budowę domu jednorodzinnego, powinniśmy zakupić działkę budowlaną o powierzchni mniej więcej 700-900 m2. Dzięki takiej powierzchni zaprojektowanie domu powinno być bezproblemowe. Na działkach o mniejszej powierzchni można zaprojektować dom, lecz utrudniona będzie budowa oraz komfort późniejszego użytkowania. W poszukiwaniach najlepiej zwracać uwagę na działki o prostych kształtach, najlepiej sprawdzają się prostokąty i kwadraty. Działki w kształcie trójkąta lub trapezu będą trudniejsze do zagospodarowania.

DOBRA RADA:

Dobrą praktyką jest poszukiwanie działek zorientowanych na północ, co oznacza, że wjazd na teren będzie od strony północnej, a ogród od południowej. Taki wybór spowoduje, że ogród będzie równomiernie doświetlony. 

Jak podejść do poszukiwań i zakupu działki budowlanej?

Do samego zakupu działki budowlanej można podejść na dwa sposoby:

 1. Mamy już projekt naszego wymarzonego domu i szukamy takiej działki budowlanej, która pozwoli zaadaptować już wybrany projekt domu na swojej powierzchni.
 2.  Drugą opcją jest poszukiwanie odpowiedniego miejsca do życia i w następstwie tego zaprojektowanie domu pod konkretną działkę (szukając wymarzonej działki pamiętamy o wstępnych założeniach dot. wielkości planowanego domu) 

Przy projektowania domu na działce należy spełniać określone wymagania co do  odległości ścian budynku od granic działki. Ściany budynku bez okien mogą być w odległości min. 3 m. od granicy działki a ściany z oknami w odległości min. 4 m. od granicy działki. Zazwyczaj mamy już przygotowanych kilka projektów domów i to właśnie do nich przystosowuje się poszukiwania działki. 

Na wczesnym etapie rozmyślań nad budową własnego domu warto zastanowić się nad technologią budowy domu.
W dzisiejszych czasach technologia budowania bardzo się rozwinęła. Ciekawą alternatywą do czaso i nerwo chłonnego budownictwa murowanego jest budownictwo drewniane – tutaj możesz przeczytać jakie są różnice w budownictwie drewnianym i murowanym : Dom drewniany czy  dom murowany ? .

Jeżeli interesuje Cię temat domów szkieletowych to więcej informacji, zalet i korzyści jakie niesie za sobą dom z drewna w technologii szkieletowej przeczytasz w tym artykule: Dom szkieletowy – dlaczego warto zbudować dom z drewna ?

Kwestie prawno-formalne przy zakupie działki budowlanej

Sprawa niby oczywista, lecz kiedy emocje biorą górę, jesteśmy szczęśliwi, że znaleźliśmy wymarzone miejsce na swój dom, sprawy formalne mogą nam umknąć. Przed zakupem należy sprawdzić kto dokładnie jest właścicielem działki, czy działka nie jest obciążona długami, czy istnieją jakiekolwiek porozumienia z ewentualnymi najemcami lub dzierżawcami gruntu itd. 

Przede wszystkim należy sprawdzić księgę wieczystą i zbadać jej stan przed zakupem. 

Jeżeli nie czujesz się pewny w tego typu sprawach, poproś o pomoc specjalistę, który przejrzy zapisy w księdze wieczystej Twojej wymarzonej nieruchomości. Wtedy będzisz mieć pewność, że nie umknęła Ci jakaś ważna informacja.

Plany zagospodarowania przestrzennego dla działki budowlanej 

Po sprawdzeniu zapisów w księdze wieczystej, należy wybrać się do wydziału architektury urzędu miasta lub gminy, by poprosić o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego dla działki, która nas interesuje. 

Może zdarzyć się tak, że nie będzie na danym terenie planu zagospodarowania przestrzennego wtedy, warto poprosić właściciela działki o przekazanie warunków zabudowy. 

Jeżeli właściciel działki nie posiada takich dokumentów to wymagane będzie  wystąpienie do Urzędu Gminy o wydanie warunków zabudowy na przedmiotową działkę. 

W tym momencie może nastąpić pewne spowolnienie naszego zapału, ponieważ Urząd ma na odpowiedź pół roku. Dodatkowo jeżeli urząd w międzyczasie podejmie próbę utworzenia planu zagospodarowania przestrzennego, może również zawiesić postępowanie i czas się wydłuża.

Jeżeli szczęśliwie uda się uzyskać plany zagospodarowania warto sprawdzić m.in. jaki jest minimalny metraż działek budowlanych w danej gminie.

Więcej informacji czym jest Plan zagospodarowania przestrzennego i do czego służy znajdziesz na stronie ministerstwa : https://www.gov.pl/web/zagospodarowanieprzestrzenne 

O czym warto pamiętać i co sprawdzić przed zakupem działki ?

 • Uzbrojenie działki w media
  Najlepszym praktycznym rozwiązaniem jest to, aby szukać działki budowlanej połączoną bezpośrednio z drogą w której mamy sieci uzbrojenia terenu. Szukając idealnej oferty, zwróćmy uwagę, czy na działce są przyłącza prądu, gazu, kanalizacji i wody. Nie rzadko zdarza się, że koszty instalacji przyłączy mogą wyjść drożej niż koszt samej działki. Dlatego Idealna działka to taka, która ma połączenie ze wszystkimi ww. mediami.
 • Droga dojazdowa do działki
  Szczególnie warto zwrócić uwagę na to gdzie może przebiegać droga dojazdowa do działki, ponieważ może ona sprawić wiele kłopotów na dalszym etapie adaptacji projektu. Jeżeli w Twojej sytuacji działka charakteryzująca się nieregularnym kształtem, może przyczynić się do zwiększenia ceny indywidualnego projektu zagospodarowania działki. Dodatkowo sprawdź czy dojazd do samej działki jest utwardzony,  czy ta droga daje możliwość wjazdu na plac budowy większego sprzętu.
 • Najbliższa okolica
  Przed zakupem działki warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, czy w naszym sąsiedztwie nie ma jakichś zakładów przemysłowych, głośnych działalności tj. dyskoteki lub warsztaty.  Dodatkowo sprawdź działkę i okolicę o różnych porach dnia i tygodnia. Możesz wtedy zauważyć inną intensywność potencjalnych niedogodności.

katalog projektów md dom

Podziel się tym postem:

Sprawdź więcej artykułów

Mity o domach szkieletowych

Dom szkieletowy staje się coraz częściej wyborem inwestorów, którzy chcą mieć ekologiczny i nowoczesny dom. Jednak wokół domów szkieletowych przez lata ich obecności na rynku

dom zeroenergetyczny mddom domy szkieletowe

Zeroenergetyczny dom szkieletowy

Dom szkieletowy sam z siebie jest nowoczesny, energooszczędny i ekologiczny ale może być on również całkowicie zeroenergetyczny. Taki dom jest tańszy w utrzymaniu nie tylko