Czy warto instalować w domu pompę ciepła i fotowoltaikę ?

Czy-warto-instalowac-w-domu-pompe-ciepla-z-fotowoltaika-md-dom

 

Zastanawiasz się nad tym, jak zmniejszysz rachunki za prąd? Zależy Ci na tym, by Twój dom był ekologiczny oraz przyjazny dla środowiska naturalnego. Jesteś w trakcie budowy domu i chcesz żeby służył Ci na lata, nie tracąc przy tym mnóstwa pieniędzy na ogrzewanie ? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiemy twierdząco, ten artykuł jest dla Ciebie. Z artykułu dowiesz się wszystkiego na temat połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką. 

 

Czym jest pompa ciepła i dlaczego warto połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną?

Ogrzewanie domu wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem. Każdy, kto choć raz musiał regularnie palić w piecu, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak uciążliwe oraz męczące może okazać się to zadanie. Pomijając jednak kwestię komfortu, należy również jasno zaznaczyć, że ten sposób na ogrzewanie pomieszczeń jest niezwykle szkodliwy dla środowiska naturalnego. Rozwiązaniem, które może pomóc w pozbyciu się tych problemów, jest pompa ciepła.

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, którego celem jest wytworzenie większej ilości ciepła, niż energii pobranej do wytworzenia tego ciepła. Pompa ciepła działa na zasadzie przepływu ciepła z miejsca, w którym panuje niższa temperatura do miejsca, w którym temperatura jest wyższa. Pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, która znajduje się w wody, w gruncie oraz w powietrzu. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje pomp ciepła:

  • Pompy sprężarkowe,
  • Pompy absorpcyjne.

W przypadku pomp sprężarkowych ciepło pochodzi z energii mechanicznej, która jest dostarczana z zewnątrz, zazwyczaj z prądu, natomiast jeśli chodzi o pompy absorpcyjne, to działają one dzięki energii cieplnej.

 

Rozwiązaniem, które obniża koszt związany z używaniem pompy ciepła, jest instalacja fotowoltaiczna.
Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ panele fotowoltaiczne są w stanie wygenerować ilość prądu, która zasili całe gospodarstwo domowe. Dzięki instalacji fotowoltaicznej koszt pompy ciepła zwraca się jeszcze szybciej, dzięki czemu Ty, możesz cieszyć się oszczędnym oraz ekologicznym domem.

 

 

 

W jakich warunkach połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła sprawdzi się najlepiej?

Niezależnie od tego, czy jest to mały, jednorodzinny dom czy też duży budynek taki jak szkoła, pompa będzie w stanie zapewnić jego użytkownikom ciepło, nawet w wyjątkowo mroźne dni. Warto jednak mieć na uwadze to, że stare budownictwo często odbiega od obecnych norm dot. przenikania ciepła, dlatego w starym budownictwie należy ocieplić dom i zadbać o ograniczenie lub wyeliminowanie mostków cieplnych.
Decydując się na instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła, należy się zatem upewnić co do tego, że budynek odpowiednio trzyma ciepło. Pompa ciepła sprawdzi się bardzo dobrze w budynku, w którym obecny system grzewczy nie potrzebuje temperatury wyższej niż 60°C. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli dom jest umiejscowiony na stosunkowo małej działce, zdecydowanie lepszym pomysłem niż pompa gruntowa, będzie zastosowanie pompy powietrznej lub wodnej. 

 

Pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną w domu piętrowym czy parterowym?

Pompa ciepła to urządzenie, które opłaca się niezależnie od tego, czy dom jest parterowy, czy też posiada kilka pięter. To, co jest szczególnie istotne to odpowiedni dobór urządzenia do rodzaju budynku. Charakterystyczną cechą pompy jest to, że rozprowadza ona ciepło równomiernie po wszystkich pomieszczeniach, dzięki czemu w każdym miejscu w domu panuje zbliżona temperatura. Choć odpowiednio dobrana pompa ciepła jest w stanie spełniać swoje zadanie w niemal każdym domu, warto mieć na uwadze to, że dobrze ocieplone, energooszczędne budynki będą lepszym miejscem na tego typu instalację. Tego typu budownictwo będzie bowiem w stanie szczególnie podkreślić zalety pompy ciepła, co z kolei wpłynie na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

 

Dlaczego drewniany dom szkieletowy to sprawdzone miejsce na instalację pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych?

Budynkiem, który sprzyja pompie ciepła, jest drewniany dom szkieletowy. Dlaczego? Otóż domy szkieletowe doskonale trzymają ciepło, ponadto warto zaznaczyć, że domy szkieletowe są nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim energooszczędne

Oznacza to, że dzięki doskonałemu zaizolowaniu stwarzają wprost idealne warunki dla pompy ciepła, która szybko i czysto ogrzeje cały budynek. Dzięki panelom fotowoltaicznym możesz stworzyć ekologiczny oraz ekonomiczny dom, o którym zawsze marzyłeś. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat energooszczędnych domów szkieletowych, firma MD DOM DOMY Z DREWNA z chęcią udzieli wszystkich informacji.