Posiadasz działkę budowlaną oraz chcesz wybudować dom jednorodzinny? Nie wiesz jednak, jak uzyskać pozwolenie na budowę? Musisz zgromadzić niezbędne dokumenty i pozwolenia, które umożliwią zrealizowanie marzeń !
KROK 1
1. UZYSKANIE PODSTAWOWYCH DOKUMENTÓW FORMALNO PRAWNYCH DO POZWOLENIA NA BUDOWĘ ZWIĄZANYCH Z DZIAŁKĄ BUDOWLANĄ ORAZ ZAMIERZENIEM INWESTYCYJNYM
Podstawowymi dokumentami formalno prawnymi są :
A) Warunki Zabudowy ( WZ ) lub zapisy Planu Miejscowego ( PM )
każda działka budowlana objęta jest Planem Miejscowym lub ( w przypadku braku PM ) , dla realizacji na niej budynku, wymagana jest Decyzja o Warunkach Zabudowy.
WZ / PM – określają : przeznaczenie konkretnego terenu, warunki jego zagospodarowania, rodzaj i standard zabudowy, w tym inne, „ graniczne ” ( minimum / maksimum ) parametry, jak : powierzchnię zabudowy, intensywność zabudowy, powierzchnię biologicznie czynną, utwardzoną, … , linie zabudowy, rozgraniczające, … inne, dopuszczalną wysokość budynku,
rodzaj dachu, kąt dachu ( w przypadku dachów spadowych ) z ukierunkowanie kalenicy głównej ( w przypadku dachów spadowych ), dopuszczalną ilość kondygnacji, szerokość elewacji frontowej, rodzaj stosowanych materiałów wykończeniowych ( elewacja / dach ) oraz inne charakterystyczne dane, w tym nakazy, zalecenia, dopuszczenia.
2. GDZIE OTRZYMAĆ WYPIS I WYRYS Z PLANU MIEJSCOWEGO LUB DECYZJĘ O WARUNKACH ZABUDOWY ?
– W przypadku działki budowlanej objętej Planem Miejscowym : wymagany
WYPIS I WYRYS Z PLANU MIEJSCOWEGO
– W przypadku działki budowlanej nie objętej Planem Miejscowym : wymagana
DECYZJA O WARUNKACH ZABUDOWY
- Wniosek o wydanie PM / WZ Inwestor składa w Urzędzie Miasta / Gminy
3. GDZIE OTRZYMAĆ MAPĘ DO CELÓW PROJEKTOWYCH ?
B) Mapa do Celów projektowych ( MDCP )
Mapa do Celów Projektowych jest zaktualizowaną przez uprawnionego geodetę, aktualną Mapą Zasadniczą zawierającą wszystkie dane mapowe charakterystyczne dla danej działki budowlanej. MDCP stanowi podstawę dla wszelkich decyzji projektowych związanych z projektowanym na działce budynkiem.
- (Mapa do celów projektowych) MDCP
opracowywana jest przez lokalnego, uprawnionego geodetę na podstawie zlecenia Inwestora na opracowanie MDCP
4. OPINIA GEOTECHNICZNA. GDZIE OTRZYMAĆ OPINIĘ GEOTECHNICZNĄ ?
C) Opinia geotechniczna
określa warunki geotechniczne charakterystyczne dla danej działki budowlanej i lokalizacji, realizacji na niej budynku. Opinia stanowi część Projektu Budowlanego i stanowi podstawę dla prawidłowego posadowienia obiektu w danej lokalizacji. Opinię geotechniczną opracowuje się na podstawie uzgodnionej z architektem lokalizacji obiektu na działce.
- Opinia geotechniczna opracowywana jest przez lokalnego, uprawnionego geotechnika na podstawie zlecenia Inwestora na opracowanie Opinii, gdzie punkty odwiertów geotechnicznych wskazane są przez projektant konstrukcji obiektu.
5. GDZIE OTRZYMAĆ ZAPEWNIENIA I WARUNKI TECHNICZNE PODŁĄCZENIA BUDYNKU DO SIECI ?
- Zapewnienia i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci technicznych ( ZiWT )
Nie ma budynku, który mógłby być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, bez podłączenia obiektu do sieci infrastruktury technicznej. W zależności od potrzeb ( w tym typu ogrzewania budynku ), podstawowymi sieciami są sieci : energii, wody, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazu, teletechnicznej, … innych dedykowanych dla projektowanego budynku.
► ZiWT otrzymuje się na podstawie wniosków Inwestora o wydanie Zapewnienia i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci składanych do właściciela sieci biegnącej w sąsiedztwie działki budowlanej do której budynek będzie podłączony.
KROK 2
6. ARCHITEKT / PROJEKT BUDOWLANY. GDZIE OTRZYMAĆ PROJEKT BUDOWLANY ?
Podstawą uzyskania Pozwolenia na Budowę ( PnB ) jest opracowanie Projektu Budowlanego opracowywanego przez uprawnionego Architekta wraz z projektantami branżowymi ( projektantem : Konstrukcji / Instalacji Sanitarnych / Instalacji Elektrycznych ) oraz audytorem energetycznym.
Bez względu na to, czy decydujemy się na
projekt indywidualny – powstający w oparciu o indywidualne potrzeby i oczekiwania Inwestora, czy też
projekt gotowy – wymagający tzw. „ adaptacji ” do działki, PM / WZ, aktualnych przepisów budowlanych,
Zakres Projektu Budowlanego jest stały i określony Rozporządzeniem w sprawie szczegółowej formy i zakresu Projektu Budowlanego. Odnosi się on do :
PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA DZIAŁKI
PROJEKTU ARCHITEKTONICZNO BUDOWLANEGO
PROJEKTU TECHNICZNEGO ( w zakresie Architektury oraz pozostałych branż projektowych
DOKUMENTÓW FORMALNO-PRAWNYCH, tj. opinii, uzgodnień, pozwoleń charakterystycznych dla danego budynku i zagospodarowania działki budowlanej
Opracowanie Projektu Budowlanego poprzedzone jest opracowaniem Projektu Koncepcyjnego respektującego potrzeby / oczekiwania zamawiającego projekt wraz z analizami działki budowlanej oraz zapisami Planu Miejscowego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy.
WAŻNE
► PROJEKT BUDOWLANY zamawia się u Architekta pracującego wraz z projektantami branżowymi.
KROK 3
7. WNIOSEK O WYDANIE POZWOLENIA NA BUDOWĘ. GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK O WYDANIE POZWOLENIA NA BUDOWĘ?
Z chwilą, gdy jest opracowany Projekt Budowlany, dołączany jest do WNIOSKU o wydanie Pozwolenia na Budowę.
Wniosek wraz z Projektem Budowlanym ( 3 egzemplarze Projektu ) składa się w Urzędzie Miasta / Gminy.
7. PODSUMOWANIE
Zgromadzenie dokumentów formalno prawnych oraz opracowanie Projektu Budowlanego dedykowanego dla danej działki i potrzeb przyszłych użytkowników budynku, nie należą do najłatwiejszych.
Firma MD DOM zapewnia kompleksową obsługę inwestycji, od pomocy w uzyskaniu dokumentów formalno prawnych, poprzez opracowanie kompletnego Projektu Budowlanego wraz z uzyskaniem Pozwolenia na Budowę oraz sprawną, popartą referencjami realizację budynku i zagospodarowania działki.