dom zeroenergetyczny mddom domy szkieletowe

Zeroenergetyczny dom szkieletowy

Dom szkieletowy sam z siebie jest nowoczesny, energooszczędny i ekologiczny ale może być on również całkowicie zeroenergetyczny. Taki dom jest tańszy w utrzymaniu nie tylko od domów budowanych metodą tradycyjną ale również od wielu innych. Bowiem dom zeroenergetyczny to dom z zerowym bilansem energetycznym.

Prekursorami zeroenergetycznych domów byli Skandynawowie a specjalizują się w nich oczywiście Norwedzy. Zakładają oni, że dom zeroenergetyczny powinien produkować energię równą tej, którą zużywa. Natomiast dom zeroemisyjny równą swojemu zużyciu CO2 w trakcie produkcji materiałów, budowy i ewentualnej rozbiórki.

Dom pasywny
Jest to taki rodzaj domu, który zgodnie z nazwą sam się ogrzewa i chłodzi dzięki pasywnemu wykorzystaniu energii. Do jego budowy wykorzystywane są materiały ekologiczne a w samym procesie budowy na tyle na ile to możliwe – odnawialne źródła energii. Dzięki temu zużycie energii w ujęciu całkowitym jest zdecydowanie mniejsze, niż w innych przypadkach. Dzięki temu zarówno w procesie budowy jak również podczas korzystania z pasywnego domu szkieletowego zużycie energii zużywa on nawet 25% wartości energii niezbędnej do budowy i eksploatacji domu tradycyjnego. Dom pasywny, pomijając prace dodatkowe niezbędne do jego realizacji, charatkeryzuje się obecnością instalacji grzewczej opierającej się na – minimum – pompie ciepła i rekuperacji.

Dom zeroenergetyczny (ZNE)
Dom zeroenertetyczny nazywany jest również jako dom zerowej energii netto lub dom zeroemisyjny. Jest to taki rodzaj domu, którego zużycie energii jest niezwykle niskie. To jak niskie może być takie zużycie zależy od wielu czynników, w tym mijesca na swiecie, w którym taki dom funkcjonuje. W domu zeroenergetycznym dzięki zastosowanym technologiom energia dostarczana ze źródeł zewnętrznych (na przykład w zimie, kiedy źródło od dostawcy energii bywa potrzebne) jest zauważalnie mniejsza niż w innych przypadkach. Mimo taki zeroenergetyczny dom jest w stanie funkcjonować bezproblemowo. Dodatkowo – co naturalne i oczywiste w tym przypadku – szkieletowy dom zeroenergetyczny jest przyjazny środowisku, czyli jest maksymalnie ekologiczny. Instalacja grzewcza tego rodzaju domu szkieletowego opiera się na pompie ciepła, systemu rekuperacji i pracy paneli fotowoltaiczych, lub innego odnawialnego źródła ciepła.

 

SKĄD ENERGIA W TEGO TYPU DOMACH?

Dom zeroenergetyczny musi zapewnić sobie energię niezbędną do normalnego, powszedniego funkcjonowania. Służą do tego nowoczesne rozwiązania technologiczne, które przychodzą z pomocą w uzyskaniu tego celu. Najpopularniejszymi rozwiązaniami jest oczywiście korzystanie z własnych źródeł energii takich jak instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła. Często wykorzystywane są oba te źródła energii, dzięki czemu fotowoltaika może zostać wykorzystana do ogrzewania w domu w miesiącach, kiedy jest to niezbędne. Domy zeroenergetyczne uzyskują tak znakomite efekty ponieważ wyróżniają się wśród innych bardzo wysokiej jakości izolacją termiczną oraz rekuperacją. To tylko jednak część możliwych do wykorzystania technologii w zeroenergetycznym domu szkieletowym. Konfiguracja odpowiednich urządzeń zapewniających energię oraz ciepło w stosunku do kubatury domu oraz wymagań inwestora należy każdorazowo przedyskutować ze fachowcami przed rozpoczęciem budowy. Jednak niezależnie od poziomu zeroemisyjności konstrukcji oraz możliwości finansowych inwestora wybór zeroenergetycznego domu szkieletowego zawsze jest dobrą opcją. Jest to szczególnie istotne, ponieważ od 2023 roku niezbędny jest certyfikat energetyczny do odbioru każdego nowego budynku. Szkieletowy dom zeroenergetyczny nie będzie miał żadanego problemu z uzyskaniem takiego dokumentu.

Podsumowując należy mieć na uwadze, że posiadanie domu zeroenergetycznego daje wiele korzyści, w tym największą, czyli dużą niezależność od zewnętrznych źródeł energii. Ma to szczególną wartość w obliczu jej ciągle rosnących cen. Należy mieć równieżna uwadze fakt, że inwestycja poczyniona w budowę domu zeroenergetycznego a także zeroemisyjnego lub autonomicznego nie jest inwestycją o błyskawicznej stopie zwrotu. Jednak w dłuższym okresie eksploatacji tego rodzaju dom zawsze okazuje się bardzo opłacalną opcją.

Zdajemy sobie sprawę, że temat jest rozległy i wymaga dodatkowych informacji, dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące nie tylko domów zeroenergetycznych ale również całej oferty MD Dom i projektów ofertowanych przez nas domów szkieletowych.

Podziel się tym postem:

Sprawdź więcej artykułów

Mity o domach szkieletowych

Dom szkieletowy staje się coraz częściej wyborem inwestorów, którzy chcą mieć ekologiczny i nowoczesny dom. Jednak wokół domów szkieletowych przez lata ich obecności na rynku

dom zeroenergetyczny mddom domy szkieletowe

Zeroenergetyczny dom szkieletowy

Dom szkieletowy sam z siebie jest nowoczesny, energooszczędny i ekologiczny ale może być on również całkowicie zeroenergetyczny. Taki dom jest tańszy w utrzymaniu nie tylko