Mity o domach szkieletowych

Dom szkieletowy staje się coraz częściej wyborem inwestorów, którzy chcą mieć ekologiczny i nowoczesny dom. Jednak wokół domów szkieletowych przez lata ich obecności na rynku nieruchomości narosło wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Dlatego wyjaśnimy wszystkie wątpliwości, aby proces wyboru domu szkieletowego stał się łatwiejszy.

MIT 1: Dom szkieletowy jest mniej trwały od murowanego
W domu murowanym siła nośna rozkłada się równomiernie na całą konstrukcję, natomiast domy szkieletowe są budowlami, w których siły rozproszone są na przestrzeni całego szkieletu. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany dom szkieletowy zatem nie będzie miał żadnego problemu z wytrzymałością i spełni swoje zadanie równie dobrze, jak dom każdego innego typu. Warto wiedzieć, że konstrukcja szkieletowa może być dodatkowo wzmocniona na wiele sposobów. Zwiększa to dodatkowo jej wytrzymałość i sprawia, że dom szkieletowy staje się jeszcze bardziej odporny na siły działające na niego z zewnątrz. Na Śląsku wiele domów szkieletowych już od lat pełni funkcję bezpiecznego miejsca zamieszkania dla tysięcy rodzin.
Zarówno w Polsce jak i innych krajach znajdziemy domy szkieletowe stojące i zamieszkałe od wielu dziesiątków lat. W Polsce również mamy nawet ponad stuletnie budynki wykonane z drewna. Potwierdza to bezdyskusyjną wytrzymałość tego materiału.

MIT 2: Dom szkieletowy jest mniej energooszczędny niż murowany.
Jest dokładnie odwrotnie. Dobrze zaprojektowane i wykonane domy szkieletowe charakteryzują się bardzo dobrej jakości izolacją termiczną a ich właściciele zgłaszają duże oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania. Dzieje się tak, ponieważ w domach szkieletowych izolacja termiczna jest montowana w konstrukcji domu, dzięki czemu jej właściwości są zachowane bardzo długo. Domy murowane mają montowaną izolację termiczną na zewnątrz ścian, co powoduje, że jest narażona na działania czynników pogodowych, a to mocno wpływa na jej skuteczności i w dłuższym okresie również trwałość.
Dodatkowo domy szkieletowe są wyposażone w technologie, które zwiększają oszczędność energii, co dodatkowo wpływa na zdecydowanie niższe koszty eksploatacji takiej konstrukcji.

MIT 3: Budowa domu szkieletowego jest droższa niż murowanego
Jednym z mitów na temat domów szkieletowych jest przypuszczenie, że budowa tego typu domu będzie droższa niż domu murowanego. Nic bardziej mylnego. W przypadku domów szkieletowych konstrukcja zazwyczaj jest dużo lżejsza co z kolei wymaga zdecydowanie mniejszych fundamentów. To jeden z wielu powodów wpływających na zauważalnie niższe koszty budowy. Kolejnym jest czas budowy domu szkieletowego, który zazwyczaj jest dużo krótszy, niż domu w technologii tradycyjnej. To również wpływa na niższe koszty związane z pracami budowlanymi podczas realizacji inwestycji tego typu.

domy szkieletowe Śląsk

 

MIT 4: Mały wybór projektów domów szkieletowych
Ilość projektów domów szkieletowych jest obecnie ogromny. Co więcej, często projekt domu w technologii tradycyjnej może być obecnie przerobiony w taki sposób, żeby dało się go zbudować w technologii szkieletowej. Zatem w tym zakresie nie ma niemal żadnych ograniczeń. Do wykonania projektu, a następnie realizacji inwestycji należy wybrać fachową firmę z dużym doświadczeniem na rynku domach szkieletowych. Taka firma będzie potrafiła doradzić wybór odpowiedniego projektu zgodnego z wymaganiami i budżetem inwestora.

MIT 5: Dom szkieletowy jest łatwopalny
Wszystkie materiały, które wykorzystywane są podczas budowy domu szkieletowego są ognioodporne. Konstrukcję wypełnia wełna mineralna, która z definicji jest niepalna. Dzięki temu potencjalny ogień nie ma szans dostać się do konstrukcji. Co więcej, nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania i technologie, które wprowadzają dodatkowe opcje pozwalające na zwiększenie i tak już ogromnego bezpieczeństwa domu szkieletowego. Fakty są takie, że w domu szkieletowym najbardziej łatwopalne są elementy wyposażenia domu niż sama konstrukcja budowli.

MIT 6: Dom szkieletowy nie ma gwarancji
Aktualnie standardy wymagają zapewnienia gwarancji na dom i takie gwarancje są oczywiście udzielane. Budujemy profesjonalnie solidne, nowoczesne i ekologiczne domy szkieletowe, dlatego na każdy z nich możemy udzielić co najmniej 30 letniej gwarancji na konstrukcję domu szkieletowego. Choć oczywiście budowane przez nas domy szkieletowe będą służyły ich mieszkańcom dużo dłużej.

 

Dlatego zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści pomogą w wyborze odpowiedniego dla Państwa projektu domu szkieletowego a następnie poprowadzimy przez cały proces inwestycji. Mamy duże, wieloletnie doświadczenie w branży budowy domów szkieletowych, dlatego w sposób kompetentny doradzimy wybór odpowiednich technologii i ułatwimy podejmowanie dobrych decyzji na każdym etapie budowy.

Podziel się tym postem:

Sprawdź więcej artykułów

Mity o domach szkieletowych

Dom szkieletowy staje się coraz częściej wyborem inwestorów, którzy chcą mieć ekologiczny i nowoczesny dom. Jednak wokół domów szkieletowych przez lata ich obecności na rynku

dom zeroenergetyczny mddom domy szkieletowe

Zeroenergetyczny dom szkieletowy

Dom szkieletowy sam z siebie jest nowoczesny, energooszczędny i ekologiczny ale może być on również całkowicie zeroenergetyczny. Taki dom jest tańszy w utrzymaniu nie tylko