Technologia budowy domów szkieletowych

PŁYTA FUNDAMENTOWA

W Internecie można znaleźć wiele opinii na temat tego, jaki rodzaj fundamentu – płyta czy ława - jest lepszym rozwiązaniem dla nowo budowanego domu. Decyzja w przypadku fundamentu, niestety nie należy do prostych i nie powinna być podyktowana względami finansowymi, ponieważ bez odpowiedniej podbudowy żaden dom (czy to szkieletowy, murowany, czy też wykonany w innej technologii) nie przejdzie próby czasu.

Główna siedziba naszej firmy od początku swojego istnienia znajduje się w Wodzisławiu Śląskim, pomiędzy Katowicami i czeską Ostravą.
Krajobraz województwa śląskiego jest wyjątkowy z powodu licznie ulokowanych kopalń, co znacząco wpływa na stosowane tu budownictwo. Zakładając firmę M.D. DOM, od samego początku pamiętaliśmy, że przygotowywane przez nas fundamenty muszą zapewnić jakość wykonania i bezpieczeństwo naszych domów w każdych warunkach. Dlatego zawsze dobieramy wyłącznie najlepsze materiały i stosujemy sprawdzone rozwiązania.

Nasze domy stawiamy na płytach fundamentowych, wykonanych na podsypkach piaskowych, odpowiednio zagęszczonych i w odpowiedniej ilości, zapewniając budynkom stabilne usytuowanie. Ponadto pod płytą wykonana jest izolacja cieplna ze styroduru XPS 10 cm, co dodatkowo zapobiega wilgoci.

Sposób wykonania płyty fundamentowej przebiega w precyzyjnie określonej kolejności, dzięki czemu mamy pewność, że każdy kolejny etap budowy jest całkowicie zgodny ze sztuką budowlaną. Po usunięciu z placu pod przyszły budynek (biologicznie żywej części ziemi, tak zwanego „humusu” następuje wybranie warstw spodnich, nienośnych oraz zasypanie i zagęszczenie podłoża. Później wykonywana jest spodnia izolacja płyty (styrodur XPS), a następnie rozkłada się folię izolacyjną. Kolejnym etapem jest wykonanie zbrojenia: przystępujemy do składania tzw. siatki, która zwiąże całą płytę, oraz wieńców, do których zostanie ona włożona. Siatkę wykonujemy dwukrotnie, na dole i na górze płyty. Wykonujemy dodatkowe wzmocnienie miejsc, w których na kolejnym etapie powstaną kominy oraz słupy podpierające.

Po wykonaniu zbrojenia następuje odbiór wykonanej pracy przez kierownika budowy i betonowanie płyty. W przypadku budowy domu na działce bez szkód górniczych, wylewamy 20-25 cm betonu B25. Na takim fundamencie można również bez przeszkód wybudować dom murowany. Potwierdzają to obliczenia konstruktorów oraz pomiary zagęszczenia gruntu, jakie czasami są wykonywane na naszych budowach.

KONSTRUKCJA, PREFABRYKACJA NA HALI I MONTAŻ BUDOWLANY

KONSTRUKCJA I PREFABRYKACJA NA HALI

Na hali produkcyjnej powstają nasze prefabrykowane konstrukcje.

Tutaj magazynujemy drewno kupowane na skład, tworzymy projekty warsztatowe, docinamy drewno, montujemy je w elementy ścian lub stropów. Prefabrykujemy obróbki blacharskie, elementy stolarskie naszych prac. Pozwala to nam na znaczne skrócenie cyklu prac na placu budowy. Jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na przerwy w pracach budowlanych. Możemy wykonać różne prace stolarskie i dekarskie na bardziej profesjonalnym sprzęcie, niż gdybyśmy wykonywali te prace na budowie. W czasie złej pogody, możemy zająć pracowników prefabrykacją różnego rodzaju produktów.

Półfabrykaty konstrukcyjne przewozimy na plac budowy w zakrytych samochodach transportowych z hds

MONTAŻ KONSTRUKCJI NA PLACU BUDOWY:

Od chwili przywiezienia konstrukcji szkieletowej na plac budowy, czas budowy do stanu surowego otwartego wynosi zaledwie tydzień!
Montaż rozpoczyna się od zaizolowania i przymocowania drewnianych belek (tzw. podwalin), do płyty fundamentowej za pomocą kotw rozporowych. Na podwalinach stawiane są ściany konstrukcji, a następnie rozpoczyna się proces budowy stropu. Belki stropowe przykryte są specjalną folią akustyczną, co zapobiega późniejszemu skrzypieniu oraz poprawia akustykę w budynku.

Kolejnym krokiem jest położenie na stropie płyty OSB-3 lub MFP na życzenie klienta, której grubość zależy od tego, czy projekt zakłada budowę domu parterowego czy piętrowego.

Po wykonaniu tych czynności przystępujemy do budowy ścian szczytowych oraz więźby dachowej wraz z pokryciem dachu.

Na ścianach zewnętrznych montujemy płytę OSB-3 z szczelinami pomiędzy płytami, które pozwolą konstrukcji wypuścić parę wodną z konstrukcji.
W trakcie prac konstrukcyjnych zostają wymurowane kominy spalinowe i wentylacyjne przewidziane w projekcie.

ELEWACJA

Do budowy naszych domów wykorzystujemy naturalne i ekologiczne materiały. Należy do nich nie tylko drewno, ale także wełna, której używamy do ogrzewania budynków zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Standardowa elewacja, którą wykonujemy, wykorzystuje wełnę fasadową o grubości 15 cm, przykręconą za pomocą wkrętów. Jest ona wykończona klejem z siatką oraz pokryta tynkiem silikonowym w dowolnym kolorze, wybranym przez klienta. Cokół wokół budynku jest wykonany tynkiem żywicznym (również w kolorze wybranym przez klienta).

Na życzenie klienta, możemy także wykonać inną elewację, np. z wykorzystaniem desek elewacyjnych lub innych materiałów.

STOLARKA OKIENNA I DRZWIOWA

W naszych domach stosujemy okna 3-szybowe PCV uchylno-rozwierne, na zewnątrz w kolorze wybranym przez Klienta (kolor od wewnątrz w standardzie – biały). Ponadto, na życzenie klienta, możliwe jest również zamontowanie okien przesuwnych. Parapety wykonane są z blachy powlekanej, natomiast ich kolor dopasowujemy do koloru okien. W wewnątrz budynku montowane są parapety drewniane.

W standardzie wykonujemy również montaż drzwi zewnętrznych wybranych przez Klienta z dostępnej u nas palety modeli.

WYKOŃCZENIE WNĘTRZ

Następnym etapem prac budowlanych jest wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, ogrzewania podłogowego oraz w przypadku domów piętrowych – instalacji pod kaloryfery.

Montaż ogrzewania podłogowego na parterze rozpoczyna się wyłożeniem folii izolacyjnej i położenia styropian EPS 10 cm. Następnym krokiem, jest złożenie całej instalacji ogrzewania podłogowego oraz wykończenie montażu wylewką betonową, o grubości 6-8 cm. Jest to tzw. metoda Mixokret.

Po zakończeniu tych prac przystępujemy do montażu wełny mineralnej. W ścianach działowych (nośnych) oraz między słupami (jako ocieplenie) używamy wełny o grubości 15 cm, natomiast wełna wykorzystywana przez nas w stropie oraz po krokwiach ma grubość 25 cm. Kolejnym etapem jest dokładny montaż folii paroizolacyjnej.

Wreszcie następuje montaż rusztu izolacyjnego, który w naszej technologii wykonywany jest za pomocą profili aluminiowych. Na tak przygotowanych ścianach, elektryk może zamontować instalację elektryczną.

Kolejno zostają zamontowane płyty GK, dopasowane do każdego pomieszczenia w domu, a ostatnim etapem jest dokładne szpachlowanie i wygładzenie każdej ściany pod malowanie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ.