Czy warto instalować w domu pompę ciepła i fotowoltaikę ?

Czy-warto-instalowac-w-domu-pompe-ciepla-z-fotowoltaika-md-dom

 

Zastanawiasz się nad tym, jak zmniejszysz rachunki za prąd? Zależy Ci na tym, by Twój dom był ekologiczny oraz przyjazny dla środowiska naturalnego. Jesteś w trakcie budowy domu i chcesz żeby służył Ci na lata, nie tracąc przy tym mnóstwa pieniędzy na ogrzewanie ? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiemy twierdząco, ten artykuł jest dla Ciebie. Z artykułu dowiesz się wszystkiego na temat połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką. 

 

Czym jest pompa ciepła i dlaczego warto połączyć ją z instalacją fotowoltaiczną?

Ogrzewanie domu wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem. Każdy, kto choć raz musiał regularnie palić w piecu, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak uciążliwe oraz męczące może okazać się to zadanie. Pomijając jednak kwestię komfortu, należy również jasno zaznaczyć, że ten sposób na ogrzewanie pomieszczeń jest niezwykle szkodliwy dla środowiska naturalnego. Rozwiązaniem, które może pomóc w pozbyciu się tych problemów, jest pompa ciepła.

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, którego celem jest wytworzenie większej ilości ciepła, niż energii pobranej do wytworzenia tego ciepła. Pompa ciepła działa na zasadzie przepływu ciepła z miejsca, w którym panuje niższa temperatura do miejsca, w którym temperatura jest wyższa. Pompy ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, która znajduje się w wody, w gruncie oraz w powietrzu. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje pomp ciepła:

  • Pompy sprężarkowe,
  • Pompy absorpcyjne.

W przypadku pomp sprężarkowych ciepło pochodzi z energii mechanicznej, która jest dostarczana z zewnątrz, zazwyczaj z prądu, natomiast jeśli chodzi o pompy absorpcyjne, to działają one dzięki energii cieplnej.

 

Rozwiązaniem, które obniża koszt związany z używaniem pompy ciepła, jest instalacja fotowoltaiczna.
Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ panele fotowoltaiczne są w stanie wygenerować ilość prądu, która zasili całe gospodarstwo domowe. Dzięki instalacji fotowoltaicznej koszt pompy ciepła zwraca się jeszcze szybciej, dzięki czemu Ty, możesz cieszyć się oszczędnym oraz ekologicznym domem.

 

 

 

W jakich warunkach połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła sprawdzi się najlepiej?

Niezależnie od tego, czy jest to mały, jednorodzinny dom czy też duży budynek taki jak szkoła, pompa będzie w stanie zapewnić jego użytkownikom ciepło, nawet w wyjątkowo mroźne dni. Warto jednak mieć na uwadze to, że stare budownictwo często odbiega od obecnych norm dot. przenikania ciepła, dlatego w starym budownictwie należy ocieplić dom i zadbać o ograniczenie lub wyeliminowanie mostków cieplnych.
Decydując się na instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła, należy się zatem upewnić co do tego, że budynek odpowiednio trzyma ciepło. Pompa ciepła sprawdzi się bardzo dobrze w budynku, w którym obecny system grzewczy nie potrzebuje temperatury wyższej niż 60°C. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli dom jest umiejscowiony na stosunkowo małej działce, zdecydowanie lepszym pomysłem niż pompa gruntowa, będzie zastosowanie pompy powietrznej lub wodnej. 

 

Pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną w domu piętrowym czy parterowym?

Pompa ciepła to urządzenie, które opłaca się niezależnie od tego, czy dom jest parterowy, czy też posiada kilka pięter. To, co jest szczególnie istotne to odpowiedni dobór urządzenia do rodzaju budynku. Charakterystyczną cechą pompy jest to, że rozprowadza ona ciepło równomiernie po wszystkich pomieszczeniach, dzięki czemu w każdym miejscu w domu panuje zbliżona temperatura. Choć odpowiednio dobrana pompa ciepła jest w stanie spełniać swoje zadanie w niemal każdym domu, warto mieć na uwadze to, że dobrze ocieplone, energooszczędne budynki będą lepszym miejscem na tego typu instalację. Tego typu budownictwo będzie bowiem w stanie szczególnie podkreślić zalety pompy ciepła, co z kolei wpłynie na mniejsze rachunki za ogrzewanie.

 

Dlaczego drewniany dom szkieletowy to sprawdzone miejsce na instalację pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych?

Budynkiem, który sprzyja pompie ciepła, jest drewniany dom szkieletowy. Dlaczego? Otóż domy szkieletowe doskonale trzymają ciepło, ponadto warto zaznaczyć, że domy szkieletowe są nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim energooszczędne

Oznacza to, że dzięki doskonałemu zaizolowaniu stwarzają wprost idealne warunki dla pompy ciepła, która szybko i czysto ogrzeje cały budynek. Dzięki panelom fotowoltaicznym możesz stworzyć ekologiczny oraz ekonomiczny dom, o którym zawsze marzyłeś. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat energooszczędnych domów szkieletowych, firma MD DOM DOMY Z DREWNA z chęcią udzieli wszystkich informacji. 

 

Czym są domy kanadyjskie ?

Czym-są-domy-kanadyjskie-MD-DOM

 

Czy wiesz czym właściwie są domy kanadyjskie? Osoby, które zachowawczo podchodzą do planowania przyszłości często wykluczają decyzję o budowie domu ze względu na ogrom formalności, konieczność znajomości sztuki budowlanej, przepisów prawa oraz długi czas oczekiwania na realizację projektu. O kosztach nawet nie wspominając. Czy budowa domu i życie w komfortowych warunkach bez wieloletniego, uciążliwego procesu budowy są możliwe? Czy istnieje alternatywna droga do szybkiej budowy własnego domu ?

(więcej…)

Budowa domu czy kupno mieszkania – co bardziej się opłaca?

Budowa domu czy kupno mieszkania – co bardziej się opłaca?

Trendy na rynku nieruchomości zmieniają się, co kilka dekad. Z danych GUS-u wynika, że jeszcze w 2006 r. zdecydowana większość Polaków mieszkała w blokach. Nikt nie pomyślałby o tym, że drewno zostanie w przyszłości bardziej docenionym materiałem budowlanym. Z perspektywy 15 lat okazuje się, że trend w wyborze materiału do budowy domu zaczyna się to zmieniać.

Co się zmieniło na rynku nieruchomości przez ostatnie lata?

Gusta oraz standardy mieszkaniowe Polaków zmieniają się, co widać również na podstawie raportów publikowanych przez GUS. Wynika z nich, że tylko w latach 2007-2017 średnia powierzchnia mieszkania w Polsce wzrosła o 4,2 m². Jak do tego doszło? Po 2006 r. zaczęło powstawać więcej domów jednorodzinnych niż bloków. W ogromnej mierze są to małe, prywatne inwestycje, które wychodzą z inicjatywy prywatnych inwestorów. Efektem tego już w 2016 r. więcej niż 50% Polaków mieszkała w domach jednorodzinnych. Z danych GUS-u wynika, że było to aż 57%. Tendencja ta niezmiernie od kilku lat rośnie.

(więcej…)

Czym charakteryzują się projekty domów szkieletowych do 100m2?

Czym charakteryzują się projekty domów szkieletowych do 100m2?

Projekty domów szkieletowych są bardzo ciekawą alternatywą dla projektów murowanych. Obecne możliwości projektowania domów szkieletowych są dalece rozwinięte. Technologia oraz dostępne materiały sprawiają, że domy szkieletowe mogą w pełni zastąpić domy murowane jako domy całoroczne. Jeżeli zainwestujemy w odpowiednie rozwiązania oraz ocieplenia, bez problemu możemy korzystać z niego także w porze zimowej. Dom szkieletowy projektowany i budowany przez rzetelną firmę to odpowiednia inwestycja, którą możesz użytkować bez względu na warunki zewnętrzne. Dzięki nowoczesnej technologii budowania domów szkieletowych możesz bez obaw mieszkać w nim przez cały rok ze swoją rodziną.

(więcej…)

Zakup działki budowlanej – praktyczne porady

ZAKUP-DZIAŁKI-BUDOWLANEJ-PRAKTYCZNE-PORADY-MD-DOM

 

Zaczynasz myśleć o budowie własnego domu? Masz już mniej więcej wyobrażenie tego jaki to mógłby być dom. Potrzebujesz dla swojej rodziny załóżmy 150m2 przestrzeni, chcesz garaż na swoje auto i mały ogródek. Masz to poukładane, ale co dalej ? Musisz poszukać działki budowlanej. 

Zakup działki budowlanej stanowi pierwszy krok w kierunku realizacji swoich marzeń o własnym domu.
(więcej…)

Dom szkieletowy – dlaczego warto zbudować dom z drewna?

 

Dom-szkieletowy-dlaczego-warto-zbudować-dom-z-drewna

Nazwa dom szkieletowy ściśle związana jest z konstrukcją tego budynku, którego podstawą jest właśnie drewniany szkielet. W tematyce domów szkieletowych toczy się wiele dyskusji dotyczących ich charakterystyki. Wiele osób zastanawia się, czy ten rodzaj budynku w ogóle sprawdzi się w warunkach atmosferycznych, które panują w Polsce. Sprawdź dlaczego warto wybrać dom szkieletowy mieszkając w Polsce i nie tylko. 

(więcej…)

Dom z drewna pod klucz – charakterystyka i cena

dom-z-drewna-pod-klucz---charakterystyka-i-cena-2

 

Budowa domu to ważny krok, który wymaga starannego przemyślenia wszelkich z dostępnych opcji. Coraz częściej jednak sięgamy po rozwiązania przyjazne środowisku i ekologiczne. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest ekologiczny dom z drewna, który jest bezpieczny dla środowiska oraz jego mieszkańców. Decydując się na zakup domu wykonanego z drewna, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi pojęciami. Czym jest dom z drewna pod klucz? A może lepiej wybrać dom z drewna w stanie deweloperskim? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy faktycznie jest to dobra opcja dla Ciebie. Podpowiadamy, jakie są koszty związane z wybudowaniem domu z drewna pod klucz.

(więcej…)

EKOLOGICZNY DOM. CZYM JEST BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE?

EKOLOGICZNY DOM. CZYM JEST BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE?

 

Jak zbudować dom przyjazny środowisku? Jak zbudować ekologiczny dom, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, a jednocześnie nie będzie drogi w utrzymaniu? Budowanie domów ekologicznych wymaga przemyślenia już na etapie ich projektowania, a nawet wcześniej. Dowiedz się, jaki powinien być dom ekologiczny, zanim zdecydujesz się na budowę!

(więcej…)

Dom drewniany czy dom murowany ?

dom-drewniany-czy-murowany-md-dom-

 

Wiele osób, nim zdecyduje się na wybudowanie domu, zastanawia się nad materiałami, z których zostanie wzniesiony. Bardzo często pojawia się pytanie: dom drewniany czy dom murowany? W tym artykule zostaną przedstawione cechy domów drewnianych oraz domów murowanych, a także ich właściwości oraz zalety. Rozwiejemy również mit o wyższości domów murowanych nad domami drewnianymi.

(więcej…)

Domy z drewna całoroczne dla rodziny – Czy warto w nich zamieszkać?


Domy-z-drewna-całoroczne-dla-rodziny---czy-warto-w-nich-zamieszkać-MD_DOM

Współczesne budownictwo zaskakuje bogactwem form oraz technologiami używanymi przy budowie nowoczesnych domów. Jednak czasem dobrze jest powrócić do korzeni i skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań i zwrócić uwagę na domy z drewna całoroczne. Nie bez powodu bowiem nasi przodkowie upodobali sobie materiał, jakim jest drewno. Z perspektywy czasu wiadomo również, że jest to jeden z najbardziej ekologicznych i przyjaznych dla środowiska materiałów używanych do budowania domów jednorodzinnych i nie tylko. Ponadto jest ono niezwykle plastyczne i wdzięczne w obróbce. Na tym jednak nie kończy się jego lista zalet.

 

(więcej…)