Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu ?

 

 

Jak-uzyskać-pozwolenie-na-budowę domu-

 

Posiadasz działkę budowlaną oraz chcesz wybudować dom jednorodzinny? Nie wiesz jednak, jak uzyskać pozwolenie na budowę? Musisz zgromadzić niezbędne dokumenty i pozwolenia, które umożliwią zrealizowanie marzeń ! 

 

KROK 1  

1. Uzyskanie podstawowych dokumentów formalno prawnych do pozwolenia na budowę związanych z działką budowlaną oraz zamierzeniem inwestycyjnym

Podstawowymi dokumentami formalno prawnymi są :

A) Warunki Zabudowy ( WZ ) lub zapisy Planu Miejscowego ( PM )

każda działka budowlana objęta jest Planem Miejscowym lub ( w przypadku braku PM ) , dla realizacji na niej budynku, wymagana jest Decyzja o Warunkach Zabudowy.

 

WZ / PM – określają : przeznaczenie konkretnego terenu, warunki jego zagospodarowania, rodzaj i standard zabudowy, w tym inne, „ graniczne ” ( minimum / maksimum ) parametry, jak :  powierzchnię zabudowy, intensywność zabudowy, powierzchnię biologicznie czynną, utwardzoną, … , linie zabudowy, rozgraniczające, … inne, dopuszczalną wysokość budynku, 

rodzaj dachu, kąt dachu ( w przypadku dachów spadowych ) z ukierunkowanie kalenicy głównej ( w przypadku dachów spadowych ), dopuszczalną ilość kondygnacji, szerokość elewacji frontowej, rodzaj stosowanych materiałów wykończeniowych ( elewacja / dach ) oraz inne charakterystyczne dane, w tym nakazy, zalecenia, dopuszczenia.

2. GDZIE OTRZYMAĆ WYPIS I WYRYS Z PLANU MIEJSCOWEGO lub DECYZJĘ O WARUNKACH ZABUDOWY ?

– W przypadku działki budowlanej objętej Planem Miejscowym : wymagany

WYPIS I WYRYS Z PLANU MIEJSCOWEGO

 

– W przypadku działki budowlanej nie objętej Planem Miejscowym : wymagana

DECYZJA O WARUNKACH ZABUDOWY

 

  • Wniosek o wydanie PM / WZ Inwestor składa w Urzędzie Miasta / Gminy 

 

3. GDZIE OTRZYMAĆ MAPĘ DO CELÓW PROJEKTOWYCH ?

B) Mapa do Celów projektowych ( MDCP )

Mapa do Celów Projektowych jest zaktualizowaną przez uprawnionego geodetę, aktualną Mapą Zasadniczą zawierającą wszystkie dane mapowe charakterystyczne dla danej działki budowlanej. MDCP stanowi podstawę dla wszelkich decyzji projektowych związanych z projektowanym na działce budynkiem.

  • (Mapa do celów projektowych) MDCP opracowywana jest przez lokalnego, uprawnionego geodetę na podstawie zlecenia Inwestora na opracowanie MDCP

4. OPINIA GEOTECHNICZNA. GDZIE OTRZYMAĆ OPINIĘ GEOTECHNICZNĄ ?

C) Opinia geotechniczna

określa warunki geotechniczne charakterystyczne dla danej działki budowlanej i lokalizacji, realizacji na niej budynku. Opinia stanowi część Projektu Budowlanego i stanowi podstawę dla prawidłowego posadowienia obiektu w danej lokalizacji. Opinię geotechniczną opracowuje się na podstawie uzgodnionej z architektem lokalizacji obiektu na działce.

 

  • Opinia geotechniczna  opracowywana jest przez lokalnego, uprawnionego geotechnika na podstawie zlecenia Inwestora na opracowanie Opinii, gdzie punkty odwiertów geotechnicznych wskazane są przez projektant konstrukcji obiektu.

 

4. GDZIE OTRZYMAĆ  Zapewnienia i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci ?

  • Zapewnienia i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci technicznych ( ZiWT )

Nie ma budynku, który mógłby być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem, bez podłączenia obiektu do sieci infrastruktury technicznej. W zależności od potrzeb ( w tym typu ogrzewania budynku ), podstawowymi sieciami są sieci : energii, wody, kanalizacji sanitarnej, deszczowej, gazu, teletechnicznej, … innych dedykowanych dla projektowanego budynku.

 

ZiWT otrzymuje się na podstawie wniosków Inwestora o wydanie Zapewnienia i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci składanych do właściciela sieci biegnącej w sąsiedztwie działki budowlanej do której budynek będzie podłączony.

 

 

KROK 2

5. ARCHITEKT / PROJEKT BUDOWLANY. GDZIE OTRZYMAĆ PROJEKT BUDOWLANY ?

Podstawą uzyskania Pozwolenia na Budowę ( PnB ) jest opracowanie Projektu Budowlanego opracowywanego przez uprawnionego Architekta wraz z projektantami branżowymi ( projektantem : Konstrukcji / Instalacji Sanitarnych / Instalacji Elektrycznych ) oraz audytorem energetycznym.

 

Bez względu na to, czy decydujemy się na

projekt indywidualny – powstający w oparciu o indywidualne potrzeby i oczekiwania Inwestora, czy też 

projekt gotowy – wymagający tzw. „ adaptacji ” do działki, PM / WZ, aktualnych przepisów budowlanych,

Zakres Projektu Budowlanego jest stały i określony Rozporządzeniem w sprawie szczegółowej formy i zakresu Projektu Budowlanego. Odnosi się on do :

PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA DZIAŁKI

PROJEKTU ARCHITEKTONICZNO BUDOWLANEGO

PROJEKTU TECHNICZNEGO ( w zakresie Architektury oraz pozostałych branż projektowych

DOKUMENTÓW FORMALNO-PRAWNYCH, tj. opinii, uzgodnień, pozwoleń charakterystycznych dla danego budynku i zagospodarowania działki budowlanej

 

Opracowanie Projektu Budowlanego poprzedzone jest opracowaniem Projektu Koncepcyjnego respektującego potrzeby / oczekiwania zamawiającego projekt wraz z analizami działki budowlanej oraz zapisami Planu Miejscowego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy.

 

WAŻNE

PROJEKT BUDOWLANY zamawia się u Architekta pracującego wraz z projektantami branżowymi.

 

KROK 3

6. WNIOSEK O WYDANIE POZWOLENIA NA BUDOWĘ. GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK O WYDANIE POZWOLENIA NA BUDOWĘ?

Z chwilą, gdy jest opracowany Projekt Budowlany, dołączany jest do WNIOSKU o wydanie Pozwolenia na Budowę.

 

Wniosek wraz z Projektem Budowlanym ( 3 egzemplarze Projektu ) składa się w Urzędzie Miasta / Gminy.

 

7. PODSUMOWANIE

 

Zgromadzenie dokumentów formalno prawnych oraz opracowanie Projektu Budowlanego dedykowanego dla danej działki i potrzeb przyszłych użytkowników budynku, nie należą do najłatwiejszych.

 

Firma MD DOM zapewnia kompleksową obsługę inwestycji, od pomocy w uzyskaniu dokumentów formalno prawnych, poprzez opracowanie kompletnego Projektu Budowlanego wraz z uzyskaniem Pozwolenia na Budowę oraz sprawną, popartą referencjami realizację budynku i zagospodarowania działki.

 

Czy warto instalować w domu pompę ciepła i fotowoltaikę ?

Czy-warto-instalowac-w-domu-pompe-ciepla-z-fotowoltaika-md-dom

 

Zastanawiasz się nad tym, jak zmniejszysz rachunki za prąd? Zależy Ci na tym, by Twój dom był ekologiczny oraz przyjazny dla środowiska naturalnego. Jesteś w trakcie budowy domu i chcesz żeby służył Ci na lata, nie tracąc przy tym mnóstwa pieniędzy na ogrzewanie ? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiemy twierdząco, ten artykuł jest dla Ciebie. Z artykułu dowiesz się wszystkiego na temat połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką. 

 

(więcej…)

Czym są domy kanadyjskie ?

Czym-są-domy-kanadyjskie-MD-DOM

 

Czy wiesz czym właściwie są domy kanadyjskie? Osoby, które zachowawczo podchodzą do planowania przyszłości często wykluczają decyzję o budowie domu ze względu na ogrom formalności, konieczność znajomości sztuki budowlanej, przepisów prawa oraz długi czas oczekiwania na realizację projektu. O kosztach nawet nie wspominając. Czy budowa domu i życie w komfortowych warunkach bez wieloletniego, uciążliwego procesu budowy są możliwe? Czy istnieje alternatywna droga do szybkiej budowy własnego domu ?

(więcej…)

Budowa domu czy kupno mieszkania – co bardziej się opłaca?

Budowa domu czy kupno mieszkania – co bardziej się opłaca?

Trendy na rynku nieruchomości zmieniają się, co kilka dekad. Z danych GUS-u wynika, że jeszcze w 2006 r. zdecydowana większość Polaków mieszkała w blokach. Nikt nie pomyślałby o tym, że drewno zostanie w przyszłości bardziej docenionym materiałem budowlanym. Z perspektywy 15 lat okazuje się, że trend w wyborze materiału do budowy domu zaczyna się to zmieniać.

Co się zmieniło na rynku nieruchomości przez ostatnie lata?

Gusta oraz standardy mieszkaniowe Polaków zmieniają się, co widać również na podstawie raportów publikowanych przez GUS. Wynika z nich, że tylko w latach 2007-2017 średnia powierzchnia mieszkania w Polsce wzrosła o 4,2 m². Jak do tego doszło? Po 2006 r. zaczęło powstawać więcej domów jednorodzinnych niż bloków. W ogromnej mierze są to małe, prywatne inwestycje, które wychodzą z inicjatywy prywatnych inwestorów. Efektem tego już w 2016 r. więcej niż 50% Polaków mieszkała w domach jednorodzinnych. Z danych GUS-u wynika, że było to aż 57%. Tendencja ta niezmiernie od kilku lat rośnie.

(więcej…)

Czym charakteryzują się projekty domów szkieletowych do 100m2?

Czym charakteryzują się projekty domów szkieletowych do 100m2?

Projekty domów szkieletowych są bardzo ciekawą alternatywą dla projektów murowanych. Obecne możliwości projektowania domów szkieletowych są dalece rozwinięte. Technologia oraz dostępne materiały sprawiają, że domy szkieletowe mogą w pełni zastąpić domy murowane jako domy całoroczne. Jeżeli zainwestujemy w odpowiednie rozwiązania oraz ocieplenia, bez problemu możemy korzystać z niego także w porze zimowej. Dom szkieletowy projektowany i budowany przez rzetelną firmę to odpowiednia inwestycja, którą możesz użytkować bez względu na warunki zewnętrzne. Dzięki nowoczesnej technologii budowania domów szkieletowych możesz bez obaw mieszkać w nim przez cały rok ze swoją rodziną.

(więcej…)

Zakup działki budowlanej – praktyczne porady

ZAKUP-DZIAŁKI-BUDOWLANEJ-PRAKTYCZNE-PORADY-MD-DOM

 

Zaczynasz myśleć o budowie własnego domu? Masz już mniej więcej wyobrażenie tego jaki to mógłby być dom. Potrzebujesz dla swojej rodziny załóżmy 150m2 przestrzeni, chcesz garaż na swoje auto i mały ogródek. Masz to poukładane, ale co dalej ? Musisz poszukać działki budowlanej. 

Zakup działki budowlanej stanowi pierwszy krok w kierunku realizacji swoich marzeń o własnym domu.
(więcej…)

Dom szkieletowy – dlaczego warto zbudować dom z drewna?

 

Dom-szkieletowy-dlaczego-warto-zbudować-dom-z-drewna

Nazwa dom szkieletowy ściśle związana jest z konstrukcją tego budynku, którego podstawą jest właśnie drewniany szkielet. W tematyce domów szkieletowych toczy się wiele dyskusji dotyczących ich charakterystyki. Wiele osób zastanawia się, czy ten rodzaj budynku w ogóle sprawdzi się w warunkach atmosferycznych, które panują w Polsce. Sprawdź dlaczego warto wybrać dom szkieletowy mieszkając w Polsce i nie tylko. 

(więcej…)

Dom z drewna pod klucz – charakterystyka i cena

dom-z-drewna-pod-klucz---charakterystyka-i-cena-2

 

Budowa domu to ważny krok, który wymaga starannego przemyślenia wszelkich z dostępnych opcji. Coraz częściej jednak sięgamy po rozwiązania przyjazne środowisku i ekologiczne. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest ekologiczny dom z drewna, który jest bezpieczny dla środowiska oraz jego mieszkańców. Decydując się na zakup domu wykonanego z drewna, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi pojęciami. Czym jest dom z drewna pod klucz? A może lepiej wybrać dom z drewna w stanie deweloperskim? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy faktycznie jest to dobra opcja dla Ciebie. Podpowiadamy, jakie są koszty związane z wybudowaniem domu z drewna pod klucz.

(więcej…)

EKOLOGICZNY DOM. CZYM JEST BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE?

EKOLOGICZNY DOM. CZYM JEST BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE?

 

Jak zbudować dom przyjazny środowisku? Jak zbudować ekologiczny dom, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, a jednocześnie nie będzie drogi w utrzymaniu? Budowanie domów ekologicznych wymaga przemyślenia już na etapie ich projektowania, a nawet wcześniej. Dowiedz się, jaki powinien być dom ekologiczny, zanim zdecydujesz się na budowę!

(więcej…)

Dom drewniany czy dom murowany ?

dom-drewniany-czy-murowany-md-dom-

 

Wiele osób, nim zdecyduje się na wybudowanie domu, zastanawia się nad materiałami, z których zostanie wzniesiony. Bardzo często pojawia się pytanie: dom drewniany czy dom murowany? W tym artykule zostaną przedstawione cechy domów drewnianych oraz domów murowanych, a także ich właściwości oraz zalety. Rozwiejemy również mit o wyższości domów murowanych nad domami drewnianymi.

(więcej…)