Budowa domu szkieletowego

Budowa domu szkieletowego Kanadyjskiego - sztuka i wyzwanie

Budowa domu szkieletowego kanadyjskiego, który spełnia wysokie wymagania energooszczędności to sztuka, która udaje się najlepszym wykonawcom domów szkieletowych. Doświadczenie zbierane przez lata pracy pozwoliło nam dojść do perfekcji w sztuce budowy szkieletowego domu drewnianego, a nasza metoda budowy jest doceniania przez klientów.

Zobacz technologię budowy domów szkieletowych MD DOM DOMY Z DREWNA® .

1. Płyta fundamentowa – fundament w budynku szkieletowym

2. Konstrukcja domu szkieletowego

3. Elewacja domu szkieletowego

4. Wykończenie wnętrza w domu szkieletowym

PŁYTA FUNDAMENTOWA - FUNDAMENT W BUDYNKU SZKIELETOWYM

Można znaleźć wiele opinii na temat tego, jaki rodzaj fundamentu jest lepszym rozwiązaniem dla nowo budowanego domu jednorodzinnego– Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa ? Decyzja w przypadku fundamentu, niestety nie należy do prostych i nie powinna być podyktowana względami finansowymi, ponieważ bez odpowiedniej podbudowy żaden dom (czy to szkieletowy, dom murowany, czy też wykonany w innej technologii) nie przejdzie próby czasu.

W MD DOM uważamy, że domy szkieletowe świetnie zachowują się na dobrze wykonanej płycie fundamentowej i takie rozwiązanie  rekomendujemy planując budowę domu z inwestorami.

JAK WYKONUJEMY PŁYTĘ FUNDAMENTOWĄ, POD SZKIELETOWĄ KONSTRUKCJĘ DOMU ?

Sposób wykonania płyty fundamentowej przebiega w precyzyjnie określonej kolejności, dzięki czemu mamy pewność, że każdy kolejny etap budowy domu szkieletowego kanadyjskiego jest całkowicie zgodny ze sztuką budowlaną oraz z projektem domu. Po usunięciu z placu pod przyszły budynek (biologicznie żywej części ziemi, tak zwanego „humusu” następuje wybranie warstw spodnich, nienośnych oraz zasypanie i zagęszczenie podłoża. Później wykonywana jest spodnia izolacja płyty (styrodur XPS), a następnie rozkłada się folię izolacyjną. Kolejnym etapem jest wykonanie zbrojenia: przystępujemy do składania tzw. siatki, która zwiąże całą płytę, oraz wieńców, do których zostanie ona włożona. Siatkę wykonujemy dwukrotnie, na dole i na górze płyty. Wykonujemy dodatkowe wzmocnienie miejsc, w których na kolejnym etapie powstaną kominy oraz słupy podpierające.

Budowa domu szkieletowego, która jest prowadzona przez naszą firmę ma określone etapy kontroli, dlatego po wykonaniu zbrojenia następuje odbiór wykonanej pracy przez kierownika budowy i betonowanie płyty. W przypadku budowy domu na działce bez szkód górniczych, wylewamy 20-25 cm betonu B25. Fundamenty domów szkieletowych są bardzo stabilne i bezpieczne. Potwierdzają to obliczenia konstruktorów oraz pomiary zagęszczenia gruntu, jakie czasami są wykonywane na naszych budowach.

PŁYTA FUNDAMENTOWA, A SZKODY GÓRNICZE

Głównym obszarem naszych działań od początku działalności był region, pomiędzy Katowicami i czeską Ostravą, gdzie często występują tzw. szkody górnicze.

Krajobraz województwa śląskiego jest wyjątkowy z powodu licznie ulokowanych kopalń, co znacząco wpływa na stosowane tu budownictwo. Nie rzadko zdarza się, że na śląsku występują uszkodzenia budynków spowodowane szkodami górniczymi.

Zakładając firmę M.D. DOM, od samego początku pamiętaliśmy, że przygotowywane przez nas fundamenty muszą zapewnić jakość wykonania, bezpieczeństwo i trwałość domu szkieletowego w każdych warunkach. Dlatego zawsze dobieramy wyłącznie najlepsze materiały i stosujemy sprawdzone rozwiązania.

Nasze domy drewniane stawiamy na płytach fundamentowych, wykonanych na podsypkach piaskowych, odpowiednio zagęszczonych i w odpowiedniej ilości, zapewniając, że konstrukcja szkieletowa budynku zostanie stabilnie usytuowana. Ponadto pod płytą wykonana jest izolacja cieplna ze styroduru XPS 10 cm, co dodatkowo zapobiega wilgoci.

KONSTRUKCJA DOMU SZKIELETOWEGO KANADYJSKIEGO Z DREWNA

Nasza prefabrykowana konstrukcja domu szkieletowego kanadyjskiego powstaje na własnej hali produkcyjnej.

Tutaj magazynujemy drewno kupowane na skład, tworzymy projekty warsztatowe, docinamy drewno, montujemy je w elementy ścian lub stropów. Prefabrykujemy obróbki blacharskie, elementy stolarskie naszych prac. Taka metoda budowy domu pozwala nam na znaczne skrócenie cyklu prac na placu budowy. Jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na przerwy w pracach na etapie wykonania konstrukcji szkieletu domu.

Prefabrykacja konstrukcji domu szkieletowego pozwala wykonać różne prace stolarskie i dekarskie na bardziej profesjonalnym sprzęcie, niż gdybyśmy wykonywali te prace na budowie szkieletowej konstrukcji drewnianej. 

Półfabrykaty konstrukcyjne przewozimy na plac budowy domów kanadyjskich w zakrytych samochodach transportowych z hds.

DOM KANADYJSKI SZKIELETOWY - MONTAŻ NA PLACU BUDOWY:

Od chwili przywiezienia ścian konstrukcyjnych na plac budowy, czas budowy do zakończenia etapu PRAC dla stanu surowego otwartego to ok. 1-2 tygodni. Szybkość budowy domu zależy od warunków pogodowych, a także im większy dom tym czas pracy jest dłuższy.

Montaż domu kanadyjskiego rozpoczyna się od zaizolowania i przymocowania drewnianych belek (podwalin), które są mocowane do płyty fundamentowej za pomocą kotw rozporowych i są jednocześnie podstawą domu szkieletowego. Na podwalinach stawiane są ściany drewnianej konstrukcji, a następnie rozpoczyna się proces budowy stropu. Belki stropowe przykryte są specjalną folią akustyczną, co zapobiega późniejszemu skrzypieniu oraz poprawia akustykę w budynku.

Kolejnym krokiem jest położenie na stropie płyty OSB-3 lub MFP na życzenie klienta, której grubość zależy od tego, czy projekt zakłada budowę domu szkieletowego parterowego czy domu szkieletowego piętrowego.

Po wykonaniu tych czynności przystępujemy do budowy ścian szczytowych oraz więźby dachowej wraz z pokryciem dachu. Drewniany szkielet domu wraz z wykonanym dachem stanowi Stan Surowy Otwarty.

Domy stawiane w systemie szkieletowym dzięki suchej zabudowie kanadyjskiej mają często okazję zamknąć cały proces budowy w przeciągu jednego sezonu letniego co w przypadku domów murowanych jest nie możliwe.

Konstrukcja domu Szkieletowego - Drewno certyfikowane C24

Do budowy domów drewnianych szkieletowych wykorzystujemy drewno iglaste klasy C24, które stanowi konstrukcję domu. Lite Drewno konstrukcyjne C24 jest suszone komorowo, czterostronnie strugane, zaokrąglone o wilgotności 16-18%. Jako, że w Polsce wciąż nie ma wystarczającej liczby tartaków, które mogłyby zaopatrywać nasze budowy w najlepszej jakości drewno, budulec bardzo często sprowadzamy spoza granic Polski, z krajów o silnie rozwiniętym budownictwie w technologii szkieletowej drewnianej.

Z tego drewna powstaje cała konstrukcja szkieletowa drewniana domu.

Konstrukcja domu kanadyjskiego szkieletowego - poszycie

Po wykonaniu konstrukcji drewnianej domu kanadyjskiego szkieletowego na ścianach zewnętrznych montujemy płytę OSB-3 ze szczelinami pomiędzy płytami, które pozwolą konstrukcji wypuścić parę wodną z konstrukcji.

W trakcie prac konstrukcyjnych zostają wymurowane kominy spalinowe i wentylacyjne przewidziane w projekcie. Tak wykonane poszycie dodatkowo usztywnia budynek i pozwala przejść do kolejnych etapów prac budowlanych.

Na wykonaną przez nas konstrukcję udzielamy 30 lat gwarancji!

ELEWACJA DOMU SZKIELETOWEGO

Budowa domu szkieletowego z MD DOM DOMY Z DREWNA® określa jakość użytych materiałów, ponieważ do budowy domów szkieletowych drewnianych wykorzystujemy naturalne i ekologiczne materiały budowlane. Należy do nich nie tylko certyfikowane drewno, ale także wełna, której używamy do ocieplenia ściany domu szkieletowego zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

W budowie Kanadyjskiego domu, wykorzystujemy wełnę fasadową o grubości 15 cm, przykręconą za pomocą wkrętów. Jest ona wykończona klejem z siatką oraz pokryta tynkiem silikonowym w dowolnym kolorze, wybranym przez klienta. Cokół wokół budynku jest wykonany tynkiem żywicznym (również w kolorze wybranym przez klienta).

Na życzenie klienta, możemy także wykonać inną elewację, np. z wykorzystaniem desek elewacyjnych lub innych materiałów.

Użycie naturalnych materiałów takich jak gruba wełna elewacyjna czy wełna mineralna stosowana wewnątrz sprawia, że ogrzewanie domu szkieletowego staje się bardzo tanie, a drewniana konstrukcja szkieletowa nadaje przyjemny mikroklimat w domu. Dzięki grubej izolacji wychładzanie domu szkieletowego jest stopniowe i nie następuje nagle.

DREWNIANE DOMY SZKIELETOWE - STOLARKA OKIENNA I DRZWIOWA

Drewniane domy szkieletowe są domami ciepłymi, a to również dzięki zastosowaniu okien 3-szybowych PCV uchylno-rozwiernych firmy Aluplast. Inwestor ma możliwość wyboru z kilku odcieni koloru okien z zewnątrz(kolor od wewnątrz w standardzie – biały). Ponadto, na życzenie klienta, możliwe jest również zamontowanie okien przesuwnych. Parapety wykonane są z blachy powlekanej, natomiast ich kolor dopasowujemy do koloru okien. Wewnątrz budynku montowane są parapety drewniane.

W standardzie wykonujemy również montaż drzwi zewnętrznych wybranych przez Klienta z dostępnych u nas modeli.

DOM W TECHNOLOGII KANADYJSKIEJ - WYKAŃCZANIE WNĘTRZ

Po wykonaniu konstrukcji ścian, zamontowaniu okien i ociepleniu budynku kolejnym etapem są prace związane z wykończeniem wnętrz w domu szkieletowym. Przystępujemy do wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnych, ogrzewania podłogowego oraz w przypadku domów piętrowych – instalacji centralnego ogrzewania pod kaloryfery.

Montaż ogrzewania podłogowego na parterze rozpoczyna się wyłożeniem folii izolacyjnej i położenia styropian EPS 10 cm. Następnym krokiem, jest złożenie całej instalacji ogrzewania podłogowego oraz wykończenie montażu wylewką betonową, o grubości 6-8 cm. Jest to tzw. metoda Mixokret.

Po zakończeniu tych prac w budowie domu w technologii kanadyjskiej przystępujemy do montażu wełny mineralnej. W ścianach działowych (nośnych) oraz między słupami (jako ocieplenie) używamy wełny o grubości 15 cm, natomiast wełna wykorzystywana przez nas w stropie oraz po krokwiach ma grubość 25 cm. Wszystkie użyte materiały izolacyjne mają zapewnić komfort cieplny użytkowania domu szkieletowego wewnątrz.

Kolejnym etapem jest dokładny montaż folii paroizolacyjnej.

Wreszcie następuje montaż rusztu izolacyjnego, który w naszej technologii wykonywany jest za pomocą profili aluminiowych. Na tak przygotowanych ścianach, elektryk może zamontować instalację elektryczną.

Kolejno zostają zamontowane płyty GK, dopasowane do każdego pomieszczenia w domu, a ostatnim etapem jest dokładne szpachlowanie i wygładzenie każdej ściany pod malowanie.

Tak wykonany dom szkieletowy zostaje oddany inwestorowi. Natomiast wykończenie domu szkieletowego pozostaje do wykonania we własnym zakresie.

PRZEKRÓJ ŚCIANY W DOMU SZKIELETOWYM MD DOM

Firma M.D. DOM – Domy z drewna, oferuje Państwu wysokiej jakości usługi, które podpieramy sprawdzonymi materiałami i umiejętnym ich zastosowaniem. Nasze bogate doświadczenie w budowie domów szkieletowych sprawia, że potrafimy zaproponować rozwiązania uszyte na miarę potrzeb każdego Klienta, gwarantując zadowolenie i satysfakcję.

Referencje i Opinie

Czy chciałbyś porozmawiać ze specjalistą?

Możesz zadzwonić do naszego przedstawiciela lub złożyć zapytanie ofertowe na budowę Waszego wymarzonego domu