Budowa domu szkieletowego

Budowa domu szkieletowego - sztuka i wyzwanie

Budowa domu szkieletowego, który spełnia wysokie wymagania energooszczędności to sztuka, która udaje się najlepszym wykonawcom domów szkieletowych. Doświadczenie zbierane przez lata pracy pozwoliło nam dojść do perfekcji w sztuce budowy domu szkieletowego.

Zobacz technologię budowy domów szkieletowych MD DOM DOMY Z DREWNA® .

1. Płyta fundamentowa 

2. Konstrukcja domu szkieletowego

3. Elewacja domu szkieletowego

4. Wykończenie wnętrza w domu szkieletowym

PŁYTA FUNDAMENTOWA

Można znaleźć wiele opinii na temat tego, jaki rodzaj fundamentu jest lepszym rozwiązaniem dla nowo budowanego domu – Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa ?  Decyzja w przypadku fundamentu, niestety nie należy do prostych i nie powinna być podyktowana względami finansowymi, ponieważ bez odpowiedniej podbudowy żaden dom (czy to szkieletowy, murowany, czy też wykonany w innej technologii) nie przejdzie próby czasu.

JAK WYKONUJEMY PŁYTĘ FUNDAMENTOWĄ?

Sposób wykonania płyty fundamentowej przebiega w precyzyjnie określonej kolejności, dzięki czemu mamy pewność, że każdy kolejny etap budowy jest całkowicie zgodny ze sztuką budowlaną. Po usunięciu z placu pod przyszły budynek (biologicznie żywej części ziemi, tak zwanego „humusu” następuje wybranie warstw spodnich, nienośnych oraz zasypanie i zagęszczenie podłoża. Później wykonywana jest spodnia izolacja płyty (styrodur XPS), a następnie rozkłada się folię izolacyjną. Kolejnym etapem jest wykonanie zbrojenia: przystępujemy do składania tzw. siatki, która zwiąże całą płytę, oraz wieńców, do których zostanie ona włożona. Siatkę wykonujemy dwukrotnie, na dole i na górze płyty. Wykonujemy dodatkowe wzmocnienie miejsc, w których na kolejnym etapie powstaną kominy oraz słupy podpierające.

Budowa domu szkieletowego, która jest prowadzona przez naszą firmę ma określone etapy kontroli, dlatego po wykonaniu zbrojenia następuje odbiór wykonanej pracy przez kierownika budowy i betonowanie płyty. W przypadku budowy domu na działce bez szkód górniczych, wylewamy 20-25 cm betonu B25. Na takim fundamencie można również bez przeszkód wybudować dom murowany. Potwierdzają to obliczenia konstruktorów oraz pomiary zagęszczenia gruntu, jakie czasami są wykonywane na naszych budowach.

PŁYTA FUNDAMENTOWA, A SZKODY GÓRNICZE

Głównym obszarem naszych działań od początku działalności był region, pomiędzy Katowicami i czeską Ostravą, gdzie często występują tzw. szkody górnicze.
Krajobraz województwa śląskiego jest wyjątkowy z powodu licznie ulokowanych kopalń, co znacząco wpływa na stosowane tu budownictwo. Nie rzadko zdarza się, że na śląsku występują uszkodzenia budynków spowodowane szkodami górniczymi. Zakładając firmę M.D. DOM, od samego początku pamiętaliśmy, że przygotowywane przez nas fundamenty muszą zapewnić jakość wykonania i bezpieczeństwo naszych domów w każdych warunkach. Dlatego zawsze dobieramy wyłącznie najlepsze materiały i stosujemy sprawdzone rozwiązania.

Nasze domy stawiamy na płytach fundamentowych, wykonanych na podsypkach piaskowych, odpowiednio zagęszczonych i w odpowiedniej ilości, zapewniając budynkom stabilne usytuowanie. Ponadto pod płytą wykonana jest izolacja cieplna ze styroduru XPS 10 cm, co dodatkowo zapobiega wilgoci.

KONSTRUKCJA DOMU SZKIELETOWEGO

Nasza prefabrykowana konstrukcja domu szkieletowego powstaje na własnej hali produkcyjnej.

Tutaj magazynujemy drewno kupowane na skład, tworzymy projekty warsztatowe, docinamy drewno, montujemy je w elementy ścian lub stropów. Prefabrykujemy obróbki blacharskie, elementy stolarskie naszych prac. Pozwala to nam na znaczne skrócenie cyklu prac na placu budowy. Jesteśmy w mniejszym stopniu narażeni na przerwy w pracach budowlanych. Możemy wykonać różne prace stolarskie i dekarskie na bardziej profesjonalnym sprzęcie, niż gdybyśmy wykonywali te prace na budowie. 

Półfabrykaty konstrukcyjne przewozimy na plac budowy w zakrytych samochodach transportowych z hds

MONTAŻ KONSTRUKCJI DOMU SZKIELETOWEGO NA PLACU BUDOWY:

Od chwili przywiezienia konstrukcji szkieletowej na plac budowy, czas budowy do stanu surowego otwartego wynosi zaledwie tydzień!
Montaż rozpoczyna się od zaizolowania i przymocowania drewnianych belek (tzw. podwalin), do płyty fundamentowej za pomocą kotw rozporowych. Na podwalinach stawiane są ściany konstrukcji, a następnie rozpoczyna się proces budowy stropu. Belki stropowe przykryte są specjalną folią akustyczną, co zapobiega późniejszemu skrzypieniu oraz poprawia akustykę w budynku.

Kolejnym krokiem jest położenie na stropie płyty OSB-3 lub MFP na życzenie klienta, której grubość zależy od tego, czy projekt zakłada budowę domu parterowego czy piętrowego.

Po wykonaniu tych czynności przystępujemy do budowy ścian szczytowych oraz więźby dachowej wraz z pokryciem dachu.

Na ścianach zewnętrznych montujemy płytę OSB-3 z szczelinami pomiędzy płytami, które pozwolą konstrukcji wypuścić parę wodną z konstrukcji.
W trakcie prac konstrukcyjnych zostają wymurowane kominy spalinowe i wentylacyjne przewidziane w projekcie.

Konstrukcja domu - Drewno certyfikowane C24

Do budowy naszych domów drewnianych szkieletowych wykorzystujemy drewno iglaste klasy C24, suszone komorowo, czterostronnie strugane oraz zaokrąglone, lite, o wilgotności 16-18%. Jako, że w Polsce wciąż nie ma wystarczającej liczby tartaków, które mogłyby zaopatrywać nasze budowy w najlepszej jakości drewno, budulec bardzo często sprowadzamy spoza granic Polski, z krajów o silnie rozwiniętej technologii szkieletowej.
Z tego drewna powstaje cała konstrukcja domu.

Na wykonaną przez nas konstrukcję udzielamy Państwu 30 lat gwarancji!

ELEWACJA DOMU SZKIELETOWEGO

Budowa domu szkieletowego z MD DOM DOMY Z DREWNA® określa jakość użytych materiałów, ponieważ do budowy domów szkieletowych drewnianych wykorzystujemy naturalne i ekologiczne materiały. Należy do nich nie tylko certyfikowane drewno, ale także wełna, której używamy do ocieplenia budynków zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.

Elewacja domu szkieletowego, którą wykonujemy, wykorzystuje wełnę fasadową o grubości 15 cm, przykręconą za pomocą wkrętów. Jest ona wykończona klejem z siatką oraz pokryta tynkiem silikonowym w dowolnym kolorze, wybranym przez klienta. Cokół wokół budynku jest wykonany tynkiem żywicznym (również w kolorze wybranym przez klienta).

Na życzenie klienta, możemy także wykonać inną elewację, np. z wykorzystaniem desek elewacyjnych lub innych materiałów.

STOLARKA OKIENNA I DRZWIOWA W DOMU SZKIELETOWYM

W naszych domach stosujemy okna 3-szybowe PCV uchylno-rozwierne, na zewnątrz w kolorze wybranym przez Klienta (kolor od wewnątrz w standardzie – biały). Ponadto, na życzenie klienta, możliwe jest również zamontowanie okien przesuwnych. Parapety wykonane są z blachy powlekanej, natomiast ich kolor dopasowujemy do koloru okien. Wewnątrz budynku montowane są parapety drewniane.

W standardzie wykonujemy również montaż drzwi zewnętrznych wybranych przez Klienta z dostępnych u nas modeli.

WYKOŃCZENIE WNĘTRZ W DOMU SZKIELETOWYM

Następnym etapem są prace związane z wykończeniem wnętrz w domu szkieletowym. Przystępujemy do wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnych, ogrzewania podłogowego oraz w przypadku domów piętrowych – instalacji centralnego ogrzewania pod kaloryfery.

Montaż ogrzewania podłogowego na parterze rozpoczyna się wyłożeniem folii izolacyjnej i położenia styropian EPS 10 cm. Następnym krokiem, jest złożenie całej instalacji ogrzewania podłogowego oraz wykończenie montażu wylewką betonową, o grubości 6-8 cm. Jest to tzw. metoda Mixokret.

Po zakończeniu tych prac w budowie domu szkieletowym przystępujemy do montażu wełny mineralnej. W ścianach działowych (nośnych) oraz między słupami (jako ocieplenie) używamy wełny o grubości 15 cm, natomiast wełna wykorzystywana przez nas w stropie oraz po krokwiach ma grubość 25 cm. Kolejnym etapem jest dokładny montaż folii paroizolacyjnej.

Wreszcie następuje montaż rusztu izolacyjnego, który w naszej technologii wykonywany jest za pomocą profili aluminiowych. Na tak przygotowanych ścianach, elektryk może zamontować instalację elektryczną.

Kolejno zostają zamontowane płyty GK, dopasowane do każdego pomieszczenia w domu, a ostatnim etapem jest dokładne szpachlowanie i wygładzenie każdej ściany pod malowanie.

PRZEKRÓJ ŚCIANY W DOMU SZKIELETOWYM MD DOM

MODEL ŚCIANY MD DOM

Firma M.D. DOM – Domy z drewna, oferuje Państwu wysokiej jakości usługi, które podpieramy sprawdzonymi materiałami i umiejętnym ich zastosowaniem. Nasze bogate doświadczenie w budowie domów szkieletowych sprawia, że potrafimy zaproponować rozwiązania uszyte na miarę potrzeb każdego Klienta, gwarantując zadowolenie i satysfakcję.

Referencje i Opinie

Czy chciałbyś porozmawiać ze specjalistą?

Możesz zadzwonić do naszego przedstawiciela lub złożyć zapytanie ofertowe na budowę Waszego wymarzonego domu

Compare listings

Porównać