Budowa domu szkieletowego Kanadyjskiego - sztuka i wyzwanie
Budowa domu szkieletowego kanadyjskiego, który spełnia wysokie wymagania energooszczędności to sztuka, która udaje się najlepszym wykonawcom domów szkieletowych. Doświadczenie zbierane przez lata pracy pozwoliło nam dojść do perfekcji w sztuce budowy szkieletowego domu drewnianego, a nasza metoda budowy jest doceniania przez klientów.
Zobacz technologię budowy domów szkieletowych MD DOM DOMY Z DREWNA® .
1. Płyta fundamentowa – fundament w budynku szkieletowym
2. Konstrukcja domu szkieletowego
PŁYTA FUNDAMENTOWA - FUNDAMENT W BUDYNKU SZKIELETOWYM
Można znaleźć wiele opinii na temat tego, jaki rodzaj fundamentu jest lepszym rozwiązaniem dla nowo budowanego domu jednorodzinnego– Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa ? Decyzja w przypadku fundamentu, niestety nie należy do prostych i nie powinna być podyktowana względami finansowymi, ponieważ bez odpowiedniej podbudowy żaden dom (czy to szkieletowy, dom murowany, czy też wykonany w innej technologii) nie przejdzie próby czasu.
W MD DOM uważamy, że domy szkieletowe świetnie zachowują się na dobrze wykonanej płycie fundamentowej i takie rozwiązanie rekomendujemy planując budowę domu z inwestorami.
JAK WYKONUJEMY PŁYTĘ FUNDAMENTOWĄ, POD SZKIELETOWĄ KONSTRUKCJĘ DOMU ?
Sposób wykonania płyty fundamentowej przebiega w precyzyjnie określonej kolejności, dzięki czemu mamy pewność, że każdy kolejny etap budowy domu szkieletowego kanadyjskiego jest całkowicie zgodny ze sztuką budowlaną oraz z projektem domu. Po usunięciu z placu pod przyszły budynek (biologicznie żywej części ziemi, tak zwanego „humusu” następuje wybranie warstw spodnich, nienośnych oraz zasypanie i zagęszczenie podłoża. Później wykonywana jest spodnia izolacja płyty (styrodur XPS), a następnie rozkłada się folię izolacyjną. Kolejnym etapem jest wykonanie zbrojenia: przystępujemy do składania tzw. siatki, która zwiąże całą płytę, oraz wieńców, do których zostanie ona włożona. Siatkę wykonujemy dwukrotnie, na dole i na górze płyty. Wykonujemy dodatkowe wzmocnienie miejsc, w których na kolejnym etapie powstaną kominy oraz słupy podpierające.
Budowa domu szkieletowego, która jest prowadzona przez naszą firmę ma określone etapy kontroli, dlatego po wykonaniu zbrojenia następuje odbiór wykonanej pracy przez kierownika budowy i betonowanie płyty. W przypadku budowy domu na działce bez szkód górniczych, wylewamy 20-25 cm betonu B25. Fundamenty domów szkieletowych są bardzo stabilne i bezpieczne. Potwierdzają to obliczenia konstruktorów oraz pomiary zagęszczenia gruntu, jakie czasami są wykonywane na naszych budowach.
PŁYTA FUNDAMENTOWA, A SZKODY GÓRNICZE
Głównym obszarem naszych działań od początku działalności był region, pomiędzy Katowicami i czeską Ostravą, gdzie często występują tzw. szkody górnicze.
Krajobraz województwa śląskiego jest wyjątkowy z powodu licznie ulokowanych kopalń, co znacząco wpływa na stosowane tu budownictwo. Nie rzadko zdarza się, że na śląsku występują uszkodzenia budynków spowodowane szkodami górniczymi.
Zakładając firmę M.D. DOM, od samego początku pamiętaliśmy, że przygotowywane przez nas fundamenty muszą zapewnić jakość wykonania, bezpieczeństwo i trwałość domu szkieletowego w każdych warunkach. Dlatego zawsze dobieramy wyłącznie najlepsze materiały i stosujemy sprawdzone rozwiązania.
Nasze domy drewniane stawiamy na płytach fundamentowych, wykonanych na podsypkach piaskowych, odpowiednio zagęszczonych i w odpowiedniej ilości, zapewniając, że konstrukcja szkieletowa budynku zostanie stabilnie usytuowana. Ponadto pod płytą wykonana jest izolacja cieplna ze styroduru XPS 10 cm, co dodatkowo zapobiega wilgoci.