domy z drewna całoroczne

Domy z drewna całoroczne dla rodziny – Czy warto w nich zamieszkać?

Współczesne budownictwo zaskakuje bogactwem form oraz technologiami używanymi przy budowie nowoczesnych domów. Jednak czasem dobrze jest powrócić do korzeni i skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań i zwrócić uwagę na domy z drewna całoroczne. Nie bez powodu bowiem nasi przodkowie upodobali sobie materiał, jakim jest drewno. Z perspektywy czasu wiadomo również, że jest to jeden z najbardziej ekologicznych i przyjaznych dla środowiska materiałów używanych do budowania domów jednorodzinnych i nie tylko. Ponadto jest ono niezwykle plastyczne i wdzięczne w obróbce. Na tym jednak nie kończy się jego lista zalet.

Domy całoroczne drewniane – zalety

Budownictwo drewniane jest nie tylko w 100% ekologiczne, ale ma również wiele innych zalet. Wbrew przekonaniu wielu osób – domy drewniane można użytkować nie tylko w okresie lata. Z powodzeniem można w nich mieszkać przez cały rok, o czym przekonały się już tysiące Polskich rodzin!

Cieszą się one również ogromnym zainteresowaniem ze względu na to, że są one wysoce energooszczędne. W dodatku pod względem architektonicznym wyglądają bardzo ciekawie. Dodatkowym atutem jest również ich wytrzymałość, która jest porównywalna do tej, jaką reprezentują sobą domy murowane.

Największą ich zaletą jest jednak tempo ich powstawania. Domy całoroczne drewniane można bowiem postawić od zera zaledwie w ciągu kilku tygodni! Wszystko dlatego, że do ich budowy można użyć zarówno prefabrykatów w postaci gotowego szkieletu, jak i bali.

Konstrukcja ścian domów z drewna

Wbrew pozorom domy drewniane bardzo dobrze chronią przed utratą ciepła. Wszystko dzięki specjalnej konstrukcji ścian, która zabezpiecza pomieszczenia przed spadkami temperatury. W tym celu zazwyczaj używa się poszycia w postaci płyt OSB lub MFP, które dodatkowo usztywniają konstrukcję ścian.

Są one również zabezpieczane za pomocą folii wiatroizolacyjnej, która zapewnia pomieszczenia przed przenikaniem zimnych mas powietrza. Tym samym jednak nie zatrzymuje ona w domu wilgoci, która bez przeszkód może wydostać się przez folię na zewnątrz. Warstwę izolacyjną drewnianych ścian tworzy również 15-centymetrowa warstwa umieszczonej wewnątrz wełny mineralnej.

Dla jeszcze lepszego efektu izolacyjnego oraz użytkowego do budowy ścian używa się także płyt gipsowo-kartonowych. Pomimo tak wielu warstw, ściany budynku nie stają się toporne i grube. Z reguły mają one ok. 25-35 cm grubości.

W przeciwieństwie do obiektów murowanych budowa domu drewnianego może być także przeprowadzana o każdej porze roku – bez względu na panujące warunki pogodowe.

Zabezpieczanie drewna w domach drewnianych całorocznych

Pomimo wielu zalet, drewno nie jest materiałem niezniszczalny. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego drewna oraz jego staranna impregnacja. Do budowy całorocznego domu drewnianego nie można użyć nieodpowiedniego drewna.

Musi ono posiadać poniżej 18% wilgotności – w przeciwnym wypadku może ono się nie sprawdzić. Tylko takie drewno będzie wystarczająco odporne na procesy takie jak: kurczenie się oraz zginanie. To z kolei ma ogromne znaczenie dla stabilności całej konstrukcji budynku.

Ważne jest również, aby drewno stosowane do budowy domów drewnianych wcześniej przeszło odpowiednią obróbkę termiczną. Powinno ono zostać poddane zabiegowi komorowego suszenia, które przebiega w temperaturze powyżej 65°C. Dzięki temu konstrukcja domu drewnianego zostanie zabezpieczona przed ryzykiem występowania grzybów, pleśni oraz przed insektami.

Domy z drewna, a ich odporność ogniowa

Na samym końcu warto również wspomnieć, że domy z drewna niesłusznie kojarzone są z budynkami, które są bardziej narażone na działanie ognia. Okazuje się, że dobrze wybudowane domy z drewna mogą spełniać wszelkie, nawet najbardziej rygorystyczne warunki ochrony przeciwpożarowej.

Ważne jest jednak, by w budynku zasilanym na paliwo stałe lub gazowe, znajdowały się murowane kominy oraz kotłownie. Całoroczne domy drewniane mogą być także dogrzewane kominkiem. W tym wypadku jednak należy postawić na montaż obudowanych wkładów kominowych, które wykonano np. z płytek klinkierowych lub kamiennych.

Dla kogo są domy z drewna całoroczne?

Tego typu budownictwo skierowane jest do osób, które:

  • cenią sobie komfort oraz wygodę;
  • chcą żyć w zgodzie z naturą i być eko;
  • chcą zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy;
  • nie chcą czekać z budową domu murowanego, która trwa znacznie dłużej;

Całoroczne domy drewniane będą znakomitym wyborem zarówno dla młodych małżeństw chcących “pójść na swoje” oraz dla rodzin z dziećmi ceniących sobie niezależność. Pokochały je osoby w różnym wieku oraz statusie majątkowym.

Jeżeli zastanawiasz się nad przeprowadzką, jeżeli w końcu chcesz „pójść na swoje”, ale nie wiesz jaki rodzaj mieszkania jest odpowiedni dla Ciebie i Twojej rodziny to koniecznie przeczytaj ten artykuł : Budowa domu czy kupno mieszkania ? . Z tego artykułu dowiesz się jakie są zalety własnego domu oraz przybliżone porównane cen mieszkań deweloperskich, mieszkań z rynku wtórnego oraz cen budowy własnego domu.

Dom z drewna całoroczny – opinie

Domy z drewna zbierają bardzo pozytywne opinie. Więcej o doświadczeniach i opiniach mieszkańców domów z drewna można przeczytać na naszej stronie w dziale REFERENCJE.

Jeden z klientów korzystających z naszych usług, napisał:

„Efekt ich pracy przeszedł nasze oczekiwania, dom wygląda pięknie, całość jest zrealizowana zgodnie z projektem i bez ukrytych kosztów”.

Potwierdzają to również przychylne opinie jednego z inżynierów budownictwa, który jest ekspertem ds. kontroli i jakości w firmie zajmującej się budownictwem drewnianym. Jak sam mówi „Domy z drewna całoroczne to świetny sposób na to, by żyć w pięknym domu – i to w zgodzie z naturą. Są one nie tylko ekologiczne, ale i praktyczne.”

Domy z drewna całoroczne – projekty

M.D. DOM posiada bogatą i różnorodną ofertę projektówi całorocznych domów z drewna. 

Projekty według uznania i możliwości można modyfikować, tak aby dom był dostosowany do potrzeb klienta.

Jeżeli, któryś z projektów szczególnie wyróżnia się dla Państwa i są Państwo ciekawi szczegółów oferty proszę wypełnić Formularz zgłoszeniowy na stronie danego projektu, nasz zespół skontaktuje się z Państwem i objaśni wszelkie aspekty budowy własnego domu z drewna.

Podziel się tym postem:

Sprawdź więcej artykułów

jaki-fundament-pod-dom-szkieletowy-
blog

Jaki fundament pod dom szkieletowy ?

Czynniki doboru fundamentów: Projektowanie odpowiednich fundamentów wiąże się bezpośrednio z dwoma aspektami jakie należy wziąć pod uwagę.  Na podstawie danych zebranych z badań geotechnicznych oraz

blog

JAK UZYSKAĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ DOMU ?

Posiadasz działkę budowlaną oraz chcesz wybudować dom jednorodzinny? Nie wiesz jednak, jak uzyskać pozwolenie na budowę? Musisz zgromadzić niezbędne dokumenty i pozwolenia, które umożliwią zrealizowanie marzeń