budowa-domu-czy-kupno-mieszkania-co-bardziej-sie-oplaca

Budowa domu czy kupno mieszkania – co bardziej się opłaca?

Trendy na rynku nieruchomości zmieniają się, co kilka dekad. Z danych GUS-u wynika, że jeszcze w 2006 r. zdecydowana większość Polaków mieszkała w blokach. Nikt nie pomyślałby o tym, że drewno zostanie w przyszłości bardziej docenionym materiałem budowlanym. Z perspektywy 15 lat okazuje się, że trend w wyborze materiału do budowy domu zaczyna się to zmieniać.

Co się zmieniło na rynku nieruchomości przez ostatnie lata?

Gusta oraz standardy mieszkaniowe Polaków zmieniają się, co widać również na podstawie raportów publikowanych przez GUS. Wynika z nich, że tylko w latach 2007-2017 średnia powierzchnia mieszkania w Polsce wzrosła o 4,2 m². Jak do tego doszło? Po 2006 r. zaczęło powstawać więcej domów jednorodzinnych niż bloków. W ogromnej mierze są to małe, prywatne inwestycje, które wychodzą z inicjatywy prywatnych inwestorów. Efektem tego już w 2016 r. więcej niż 50% Polaków mieszkała w domach jednorodzinnych. Z danych GUS-u wynika, że było to aż 57%. Tendencja ta niezmiernie od kilku lat rośnie.

Mieszkanie w bloku – koszt oraz trendy miekszkaniowe

Najczęściej bloki mieszkaniowe powstają w miastach. Jak wynika z raportu GUS-u Gospodarka Mieszkaniowa w 2016 r., co roku przybywa nawet do 103,6 tys. mieszkań. Z kolei na terenach wiejskich jest to wynik 48,9 tys. mieszkań. To z kolei jednak uwarunkowane jest ilością ludzi, którzy w mieszkaniu zamieszkują. W miastach jest to średnio 2,40 osoby, podczas gdy w mieszkaniach na wsi jest to 3,29 osoby. Pewne dysproporcje widać również w ilości pokoi w mieszkaniach. Mieszkania na obszarach wiejskich są większe – statystycznie mają 4,35 pokoju. W miastach jest to średnio wynik 3,57. 

Koszt mieszkania w bloku za 1 m2 – stan deweloperski

Średni koszt kupna mieszkania w stanie deweloperskim w średniej wielkości miejscowości do 100tyś mieszkańców wynosi ok. 6500 zł za 1m2. W dużych ośrodkach miejskich takich jak Warszawa, Kraków, Katowice ceny za 1m2 są już powyżej 10 000zł.

Jest to nie mała suma jeżeli zestawimy ją w dalszym akapicie z kosztem wybudowania własnego domu. Nie wspominając o zaletach jakie niesie za sobą posiadanie własnego domu z ogródkiem.

Koszt mieszkania w bloku za 1 m2 – rynek wtórny

Średni koszt zakupu mieszkania w miejscowości do 100tyś mieszkańców wynosi od 3500zł-4500zł za 1m2. 

Ceny nieruchomości zyskują na wartości, obecnie ceny mieszkań z rynku wtórnego również wzrastają, dlatego podejmując decyzję o tym gdzie chcemy mieszkać w domu czy może w mieszkaniu należy wziąć pod uwagę różne możliwości i rozwiązania.

Mieszkanie w blokach – tendencje spadkowe

Zdaniem wielu, mieszkanie w blokach ma wiele zalet. W wielu przypadkach są one położone w dobrych lokalizacjach – przy najważniejszych miejscach. Dużą zaletą jest również fakt, iż większość z nich jest dostępna od ręki – w przeciwieństwie do domów budowanych, na których budowę trzeba czekać. Wiele mieszkań w blokach jest już również urządzonych, co odciąża z konieczności jego umeblowania na własną rękę. Mieszkania w blokach są również bardziej atrakcyjne cenowo. Na rynku mieszkam wtórnych łatwiej negocjować ceny. Ceny mieszkań za m2 różnią się w zależności od miasta – najdrożej od lat jest w największych miastach Warszawie, Krakowie, Trójmieście. 

Zabudowa jednorodzinna – wzrost popularności budownictwa drewnianego

Z raportów GUS-u jasno wynika, że obecnie w mieszkaniach w blokach mieszka znacznie mniej osób niż w 2006 r. Z danych tych wynika, że mieszka w nich 42% wszystkich  mieszkańców Polski.  Znacznie mniej popularne są w Polsce domy szeregowe lub bliźniaki. To zupełnie inaczej niż w krajach Europy Zachodniej. Bardzo obiecująco wyglądają również wciąż rosnąca moda na budowę domów. Ogromną popularnością cieszy się ostatnio zwłaszcza budowa domów drewnianych całorocznych. Choć wciąż jest ich mniej niż domów murowanych – z każdym kolejnym rokiem ich jednak przybywa. 

Zalety wybudowania domu z drewna

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu ze względu na rozpoczęcie kolejnego etapu w swoim życiu. Mowa o założeniu rodziny, które jest niezwykle ważnym etapem w życiu.
W własnym domu z ogrodem łatwiej o zachowanie prywatności. Mieszkania w blokach, zwłaszcza w mieście często są małe.

W przypadku rodzin z dziećmi każdy dodatkowy m2 ma ogromne znaczenie. Dlatego też domy z drewna są dobrą alternatywą dla budynków murowanych. Domy jednorodzinne zwykle mają również swoje ogrody, co jest dużym ułatwieniem przy dzieciach. W przydomowym ogrodzie jest o wiele bezpieczniej niż w okolicach osiedlowej piaskownicy, w której strach zostawić dzieci bez opieki dorosłego.

Więcej informacji na temat zalet budowy domu z drewna przeczytasz w tym artykule : https://mddom.pl/2021/06/01/dom-szkieletowy-dlaczego-warto-zbudowac-dom-z-drewna/

Koszty budowy domu z drewna 

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wyglądają koszty budowy domu z drewna. Co ciekawsze są one zazwyczaj mniejsze  od budowy domu murowanego o ok 10-20%.

Koszty związane z budową domu z drewna to ok. 4 500 zł za każdy m2. Z każdym rokiem koszt budowy domu wzrasta średnio o 9-10%, jest to trend stały od kilku lat.  

Dlaczego koszt budowy domu z drewna jest niższy niż koszt budowy domu murowanego? Wynika to między innymi z tego, że ściany zewnętrzne domów drewnianych nie są tak szerokie – w porównaniu do ścian budynków murowanych. To z kolei wpływa na metraż wewnątrz budynku – przy identycznych wymiarach zewnętrznych, w budynku drewnianym zyskuje się nawet do kilkunastu m2 powierzchni.

Porównując dom murowany i drewniany o powierzchni 100 m2, w budynku drewnianym może być o 10 m2 więcej powierzchni użytkowej. To z kolei przekłada się na zaoszczędzenie kilkunastu/klilkudziesięciu tysięcy złotych.

Innym ważnym elementem wpływającym na całkowity koszt budowy jest brak prac mokrych w domach drewnianych. Tańsza jest również budowa jego fundamentów. 

Projekty domów szkieletowych

 

źródło wybranych danych statystycznych: https://stat.gov.pl

Podziel się tym postem:

Sprawdź więcej artykułów

Artykuły

Dom parterowy do 100m2

Marzysz o własnym, funkcjonalnym domu o niewielkich rozmiarach? Dom parterowy do 100m2 może spełnić Twoje oczekiwania. W tym artykule zgłębimy ten temat, omawiając aspekty takie