DOM-DREWNIANY-CZY-dom-MUROWANY

Dom drewniany czy dom murowany ?

Wiele osób, nim zdecyduje się na wybudowanie domu, zastanawia się nad materiałami, z których zostanie wzniesiony. Bardzo często pojawia się pytanie: dom drewniany czy dom murowany? W tym artykule zostaną przedstawione cechy domów drewnianych oraz domów murowanych, a także ich właściwości oraz zalety. Rozwiejemy również mit o wyższości domów murowanych nad domami drewnianymi.

 

Budowa domu z drewna, a budowa domu murowanego

Nie da się ukryć, że współcześnie budowa domu z drewna zyskuje coraz większą popularność. Takie budownictwo od wielu lat jest stosowane w takich krajach jak Norwegia, Anglia, Stany Zjednoczone czy Kanada. Ten ostatni kraj przyczynił się zresztą do tego, że w Polsce często mówi się o domach drewnianych wznoszonych za pomocą technologii szkieletowej jako o domach kanadyjskich.

Mitem jest stwierdzenie, że drewniany dom szkieletowy nie przetrwałby w polskim klimacie. Gdyby tak było w istocie, nikt we wcześniej wymienionych krajach nie wznosił by konstrukcji drewnianych, a przecież w Norwegii czy Kanadzie panuje zdecydowanie surowszy klimat niż w naszym kraju. Dom z drewna odznacza się zbliżonymi parametrami wytrzymałościowymi do tych, jakie ma dom murowany.

Domy murowane, oczywiście, są w Polsce zdecydowanie bardziej popularne i uważane za „bezpieczniejsze”, ale doświadczony producent domów z drewna wykona równie wytrzymały dom, wykorzystując technologię drewnianą.

W technologii tej powstają zresztą nie tylko domy jednorodzinne, ale również budynki gospodarcze, magazyny, wiaty i inne podobne konstrukcje.

 

Czym jest dom drewniany szkieletowy?

Domami szkieletowymi określa się takie konstrukcje, których budowanie bazuje na wykorzystywaniu gotowych prefabrykatów drewnianych. Domy wznoszone tą technologią niosą wiele możliwości i z tego względu prześcigają nierzadko domy murowane pod wieloma względami.

Dom drewniany szkieletowy jest niezwykle łatwy do zaprojektowania w porównaniu z domem murowanym i zdecydowanie łatwiej wykonać go w taki sposób, aby spełniał wszystkie kryteria i standardy energooszczędności. Można więc śmiało powiedzieć, że drewniany dom szkieletowy to dom energooszczędny.

Dom drewniany jest budynkiem energooszczędnym

Energooszczędny dom nie jest tym samym, co dom pasywny. Ten drugi to taki, który charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania. Nie przekracza ono zazwyczaj 15 kWh/m2, natomiast zapotrzebowanie na energię pierwotną nie powinno przekroczyć poziomu 120 kWh/m2.

Budynek energooszczędny natomiast jest takim budynkiem, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza poziomu 40 kWh/m2. Zwykły dom murowany potrzebuje nawet 180 kWh/m2. We wszystkich przypadkach mowa oczywiście o zapotrzebowaniu rocznym. Budynki energooszczędne muszą być bardzo dobrze izolowane i całkowicie szczelne. Taka konstrukcja umożliwia obniżenie zapotrzebowania na energię, ponieważ wystarczą niewielkie porcje ciepła, by ocieplić budynek. Ciepło zgromadzone we wnętrzu właśnie dzięki absolutnej szczelności i idealnej izolacji nie przeniknie na zewnątrz, ponieważ nie będzie miejsca, które na to pozwoli.

Budynki energooszczędne buduje się na planie prostych brył. Miejsca takie jak balkon są bardzo trudne do uszczelnienia i ocieplenia, dlatego unika się budowania ich podczas wznoszenia budynków energooszczędnych. Nie oznacza to, że wszystkie budynki powstają na planie prostokąta i mają dach dwuspadowy lub jednospadowy. Kluczowe jest osiągnięcie jak najmniejszego współczynnika A/V, czyli współczynnika określającego stosunek przegród wewnętrznych do kubatury budynku.

Część dzienna budynku zazwyczaj znajduje się od strony, która jest najbardziej nasłoneczniona, a więc od strony południowej. Gdy w tej części budynku zostaną wstawione duże okna, promieniowanie słoneczne przyniesie duże zyski. W domach pasywnych często spotyka się przeszklone całe strony południowe budynków. Jeśli zaś chodzi o stronę północną, stosuje się rozwiązania, które mają ją całkowicie zamknąć. Tam właśnie znajdą się pomieszczenia gospodarcze, ciągi komunikacyjne, garaże natomiast nie są umieszczone w bryle budynku. Stanowią one zazwyczaj przybudówkę, która jest oddzielona konstrukcyjnie od reszty budowli.

Czas budowy domu z drewna, a czas budowy domu murowanego

 W domu z drewna budowanym w technologii szkieletowej da się również znacznie szybciej zamieszkać. Do domu szkieletowego wykonanego pod tak zwany klucz można wprowadzić się w ciągu kilku miesięcy (najczęściej są to 3 do 4 miesięcy). By wprowadzić się do domu murowanego pod klucz, trzeba poczekać nawet dwa lata ! 

Domy z drewna są więc rozwiązaniem wymarzonym dla tych osób, które chcą wprowadzić się do nowo wybudowanego domu tak szybko, jak to tylko możliwe. Prawidłowo eksploatowany dom drewniany będzie konstrukcją, która posłuży domownikom na długie lata. Należy również wspomnieć o tym, że konstrukcje drewniane są idealne do tego, aby je w prosty, efektywny i ekonomiczny sposób rozbudowywać.

  1. Chcesz szybko wybudować swój dom i wprowadzić się do niego w kilka miesięcy ?
  2. Nie chcesz czekać kilka lat na możliwość zamieszkania w domu murowanym ?
  3. Zależy Ci na zmniejszeniu kosztów i stresów przy budowie domu ?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco przynajmniej na jedno powyższe pytanie to prawdopodobnie
dom szkieletowy jest dla Ciebie. Zajrzyj do naszego katalogu projektów i wybierz swój wymarzony dom !

Dodatkowo jeżeli zastanawiasz się nad tym, którą ofertę wybrać, stan deweloperski lub chcesz zbudować swój dom z drewna pod klucz – sprawdź przydatne informacje i porównania tych dwóch ofert. Tutaj artykuł dom z drewna pod klucz .

Całoroczne domki do 35m2 – gotowe w 30 dni

W zależności od potrzeby powierzchni domu istnieje jeszcze szybsze rozwiązanie budowy swojego domu.

Zgodnie z Polskim prawem bez pozwolenia na budowę można wybudować dom z drewna do 35m2 zabudowy.

Tego typu całoroczne domki do 35m2 to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie swobodę i wolność, ale jednocześnie nie potrzebują bardzo dużo metrażu.

Całoroczny domek drewniany do 35m2 zabudowy można wybudować już w 1 miesiąc ! 

Jeżeli chcesz przeprowadzić się do swojego domu drewnianego i zależy Ci na czasie warto jest przemyśleć budowę domku do 35m2.

Tutaj znajdziesz gotowe rozwiązania domku do 35m2 

Wiele więcej projektów i domów z drewna możesz znaleźć klikając poniżej w nasz KATALOG PROJEKTÓW.

Dom z Drewna – dlaczego warto go wybrać i komu zlecić wykonanie budynku?

Do zalet konstrukcji drewnianych zalicza się:

  • wcześniej już wspomnianą energooszczędność, która w połączeniu, na przykład, z panelami fotowoltaicznymi i pompą ciepła potrafi w ogromnym stopniu zredukować wydatki na ogrzewanie domu;
  • małą bezwładność cieplną: łatwo i szybko ogrzać taki budynek,
  • sposób budowania: jest tylko jedna praca mokra, czyli wylewka fundamentu, każdy inny etap realizuje się bez prac mokrych, a to z kolei sprawia, że budynki szkieletowe można wznosić niemal o każdej porze roku;
  • możliwość rozbudowy: ze względu na swoją konstrukcję dom szkieletowy można łatwo rozbudowywać.

Wszystkie wyżej wymienione zalety są bardzo ważne przy wyborze takiego typu konstrukcji, warto jednak również pamiętać o kosztach budowy, które potrafią być znacznie mniejsze niż w przypadku wznoszenia domu murowanego. 

Zlecenie wykonania budynku najlepiej powierzyć doświadczonemu producentowi domów z drewna , którym jest firma MD Dom. Wieloletnie doświadczenie, kilkadziesiąt zrealizowanych projektów oraz wiele pozytywnych opinii zadowolonych klientów świadczy o profesjonalnym podejściu do budowania domów.

Poniżej przykład opinii naszego klienta:

„Współpraca z firmą MD DOM przebiegała pomyślnie i bezproblemowo na każdym etapie prac, pracownicy wykonywali swoją pracę bardzo sumiennie, z pełnym zaangażowaniem. Ponadto, w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących budowy, uzyskiwaliśmy profesjonalną odpowiedź i doradztwo. Mając na uwadze powyższe z całą pewnością polecamy firmę MDDOM – Domy z drewna!”

Podziel się tym postem:

Sprawdź więcej artykułów

Ogrzewanie domu szkieletowego

Domy w technologii szkieletowej w szybkim tempie stają się coraz bardziej popularną formą nieruchomości. Trudno się temu dziwić ponieważ domy szkieletowe to sprawdzone i ekologiczne

Ile trwa budowa domu szkieletowego?

Budowa domu zawsze kojarzy nam się z dużym wyzwaniem, zawsze wiążącym się z dużymi nakładami finansowymi oraz długim czasem realizacji. Wielu stojących przed decyzją budowy