EKOLOGICZNY DOM. CZYM JEST BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE?

EKOLOGICZNY DOM. CZYM JEST BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE?

Jak zbudować dom przyjazny środowisku? Jak zbudować ekologiczny dom, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, a jednocześnie nie będzie drogi w utrzymaniu? Budowanie domów ekologicznych wymaga przemyślenia już na etapie ich projektowania, a nawet wcześniej. Dowiedz się, jaki powinien być dom ekologiczny, zanim zdecydujesz się na budowę!

Chcesz mieć ekologiczny dom? Zacznij od działki

Budowa domu ekologicznego zaczyna się jeszcze zanim pojawi się jego projekt – od działki. Jeżeli masz wybór, wybierz mniejszą działkę. Wszystkie przyłącza i drogi będą prowadzone krótszą linią. Zajmiesz mniej ziemi, którą dotychczas zajmowały lasy i pola zamieszkiwane przez dzikie zwierzęta. Ułatwisz pracę listonoszowi, policji, karetce, czy taksówkarzowi. Szybciej dotrze do Ciebie pług w zimę lub zakład energetyczny po burzy. Patrząc na to bardziej ogólnie, ekologiczny dom na mniejszej działce umożliwia osiedlenie się większej liczbie ludzi przy jednej ulicy.

Taniej będzie, gdy wybudujesz się na małej działce, a obok dokupisz działkę rolną. Jakie są zalety tego rozwiązania? Zapłacisz tylko podatek od nieruchomości za dom i małą działkę budowlaną, a za działkę rolną zapłacisz podatek od nieruchomości taki, jak za pole.

Budownictwo ekologiczne, czyli racjonalne myślenie o potrzebach

Wielu osobom wydaje się, że ekologiczne domy to takie, w których montujemy oszczędny kocioł i panele PV. Jeśli jednak na etapie projektowania zdecydujesz się na zbyt duży dom, trzeba będzie go wybudować i grzać bez względu na to, czy wykorzystasz go w 100%.

Pomyśl o swoich potrzebach racjonalnie.

 1. Ile osób będzie mieszkało w ekologicznym domu?

 2. Jak długo będzie im służył?

 3. Z jakich pomieszczeń będą korzystać najczęściej?

 Zastanów się przez chwilę, co wpisuje się w trend budownictwa ekologicznego, a co jest tylko komfortem jak np. duży salon, dodatkowe pokoje.

Budując dom ekologiczny, myślisz, że budujesz coś dla pokoleń. Ale budujesz go według swoich możliwości finansowych. Zapominasz, że Twój partner, dzieci lub wnuki wcale nie muszą zarabiać tak, jak Ty. Czy będzie ich stać na utrzymanie takiej nieruchomości? Czy będą w ogóle chcieli w niej mieszkać? Łatwo jest wydać dodatkowe 200 000 zł na dom o powierzchni 100-150 m2 w trakcie całej budowy: od kupna działki aż po wykończenie. Pomyśl, czy za te pieniądze nie lepiej byłoby kupić mieszkanie dla swoich dzieci na przyszłość.

Wielkość pomieszczeń w ekologicznym domu.

Jakich pomieszczeń potrzebujesz w ekologicznym domu, żeby żyć komfortowo?

 • Jeżeli mają mieszkać w nim 4 osoby, każda z nich będzie potrzebowała swojego pokoju – wyłączając małżeństwa z reguły dzielące przestrzeń. Jeżeli pomieszczenia mają służyć nie tylko jako sypialnia (minimum 9 m2), ale także pomieszczenia do zabawy, pracy i nauki, każdy z pokojów powinien mieć około 16 m2. W tym musimy zmieścić szafę zabudowaną wielkości około 3 mb, aby każda z tych osób mogła trzymać rzeczy w swoim pokoju.

 • Każdy dom powinien mieć pomieszczenie techniczne na kocioł, czasami hydrofor. Zapewne tam chowane będą walizki, narty, a może i rowery (nie mniej niż 4 m2). Jeżeli nie będziesz budować wiaty na zewnątrz, potrzebne Ci będzie pomieszczenie gospodarcze wielkości 10-12 m2.

 • Wielkość salonu to kwestia indywidualna. Można przyjąć, że skromny salon to 16 m2. Warto połączyć go z kuchnią, zyskując w ten sposób przestrzeń bez ściany działowej, którą można zagospodarować np. na małą jadalnię.

 • Czas na kuchnię. Najtrudniejsze do pracy i przebywania są kuchnie zaprojektowane na kształt litery „C”. Do tego im mniejsza kuchnia, tym trudniejsza praca w niej. Oczekiwania 4-osobowej rodziny powinna spełnić kuchnia o powierzchni 10 m2, choć najwygodniejsza będzie ta mająca 16 m2. Można zrobić mniejszą kuchnię – kuchnie w małych mieszkaniach w bloku mają około 2,5 × 2,5 m.

 • Pomyśl, gdzie będzie segregacja śmieci w domu ekologicznym. Gdzie będą stały śmietniki? Czy projektant Twojej kuchni przewidział, że świat się zmienia, a niektóre ekologiczne rozwiązania wymagają nieco więcej miejsca jak np. pojemniki na segregowanie odpadów?

 • Nie można zapomnieć też o wejściu do domu, czyli wiatrołapie. Samo przejście przez wiatrołap powinno mieć około 1 m szerokości. Będzie też potrzebne trochę miejsca na zdjęcie okrycia wierzchniego, szafę i miejsce na buty, a więc minimalny wiatrołap to 1,6 × 1,6 m.

Wysokość pomieszczeń w domu ekologicznym

Zastanowić warto się również nad wysokością pomieszczeń w domu ekologicznym – im wyższe pomieszczenia, tym większa objętość powietrza w domu do nagrzania i jego wymiany.
To wpływa bezpośrednio na większe zużycie energii i koszt użytkowania, bez względu na to, jakie źródło ciepła wybierzesz.

Co więcej, powierzchnia użytkowa różni się od powierzchni podłóg w zależności od tego, jaka jest wysokość w świetle (pomiędzy sufitem a podłogą). Każdy kupuje swój dom, myśląc o powierzchni, jaką będzie użytkował.

Warto wiedzieć, że do powierzchni podłóg nie wlicza się powierzchni, nad którymi wysokości w świetle są niższe niż 1,4 m. Tam, gdzie wysokość pomieszczenia w świetle jest wyższa niż 1,4 m, ale niższa niż 2,2 m, wlicza się tylko 50% powierzchni podłogi. Dopiero powyżej 2,2 m liczy się wszystkie m2 podłogi do powierzchni netto.

Warto więc budować wyższe ścianki kolankowe, żeby mieć większą powierzchnię użytkową. Nie oszczędzisz wiele, oszczędzając na wybudowaniu niższej ściany kolankowej.

Domy ekologiczne, a późniejsza sprzedaż domu

Łatwiej sprzedasz za 100 000 zł ekologiczny dom ze 100 m2 powierzchni podłogi i 100 m2 powierzchni użytkowej, niż dom o takiej samej powierzchni podłogi, ale tylko 80 m2 powierzchni użytkowej – koszt zakupu przez klienta domu w przeliczeniu na 1 m2 będzie niższy dla domu z większym metrażem.

Co więcej, pomieszczenia ze spadem dachu są trudniejsze w użyciu. Nie tylko dlatego, że będą to miejsca, w których będziesz się schylać. W praktyce, spady dachu oznaczają mniej miejsca do ustawienia szafy, a więc bardzo często konieczność zamawiania drogiej zabudowy pod wymiar.

Budowanie domów ekologicznych – regionalne uwarunkowania

W zależności od regionu, możesz spotkać różne dachy. Trzymaj się tego, co jest uznawane za tradycyjne w Twoim regionie. Podlasie, Suwalszczyzna i Śląsk to dachy o nachyleniu 40-45 stopni. Jesteśmy za tym, aby budować tradycyjnie. W ten sposób utrzymamy ład architektoniczny. Dlatego w MD DOM jesteśmy otwarci na uwagi dotyczące regionalizmów architektonicznych na projektach, które wykonujemy – nie tylko te dotyczące nachylenia dachu.

Jakie okna w ekologicznym domu?

Jeśli chcesz mieć ekologiczny dom, wybierz okna odpowiadające normom minimalnego doświetlenia pomieszczeń – będziesz miał wymaganą „ilość słońca” w domu i najekonomiczniej wydasz pieniądze na okna.

Nawet najlepsze okna U = 0,7 lub 0,8 nigdy nie będą tak dobre, jak ściana U = 0,18. Jak to możliwe? Wyobraź sobie, że 4 m2 ściany przepuszczają na zewnątrz taką ilość ciepła/energii, jak 1 m2 okna.

Jeżeli cenisz sobie wielkie przeszklenia, pamiętaj, że latem będą wpuszczać do środka bardzo dużo słońca, jest to zbyt dużo dla komfortu cieplnego człowieka. Zapewne, jeśli zdecydujesz się na większe okna, zdecydujesz się także na klimatyzację – to dodatkowy koszt, nie tylko zakupu, ale również użytkowania.

Możesz oczywiście skorzystać też z innych rozwiązań chroniących przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń, takich jak długie okapy dachu, markizy, rolety okienne.

Ekologiczne ogrzewanie domu – czym ogrzewać dom ekologiczny?

Jak dobrze zaprojektować ekologiczne ogrzewanie domu? Z roku na rok podwyższają się wymagania techniczne projektowania i budownictwa ekologicznego  – nakazują osiągać mniejsze zużycie energii domów. Jesteśmy w momencie, gdy panele solarne, pompy ciepła, kotły gazowe stają się typowym wyborem źródła ciepła.

Proponowanymi przez nas sposobami ogrzewania domów są:

 • ogrzewanie podłogowe wodne,

 • wodne grzejnikowe,

 • podłogowe elektryczne,

 • panele grzejne na podczerwień.

Warto brać również pod uwagę, że wentylacja mechaniczna i odzysk ciepła z wywiewanego powietrza staje się typowym rozwiązaniem technicznym stosowanym do wentylacji domów.

Warto jest rozważyć budowę domu pod klucz. W MD DOM dokładamy wszelkich starań żeby naszym klientom pozostało jak najmniej do zrobienia we własnym zakresie. Jeżeli rozważasz zakup praktycznie gotowego domu do wprowadzenia się i zamieszkania poproś nasz zespół o ofertę na gotowy dom w stanie pod klucz.

Balkony, tarasy i wejścia w domu ekologicznym

Wiele dostępnych projektów to domy z balkonami. Można je bardzo pięknie wykonać. Pamiętaj jednak, że balkon jest ważną częścią mieszkania w bloku, a nie domu na działce. W bardzo wielu domach, balkon nie jest używany. Najczęstszy sposób użytkowania balkonu, to wyjście na papierosa. Co ciekawe, tylko niewielka część już wybudowanych balkonów w domach jest wykończona. Najważniejsze jest jednak to, że balkony są elementami, które wpływają na izolację termiczną oraz wilgociową budynku. Jeżeli ich nie ma, nie ma kosztu, nie ma ewentualnego problemu technicznego. Ekologiczny dom to dom bez balkonu.

Jak sprawa wygląda, jeśli chodzi o tarasy i wejścia? Warto pamiętać, że będziesz potrzebował około 2 m szerokości i około 1,5 m głębokości wejścia, żeby wygodnie otworzyć drzwi zewnętrzne. To minimum. Jeżeli będziesz chciał postawić ławeczkę, dołóż minimum 2 m2 tarasu przy wejściu. Taras do dłuższego przebywania ze znajomymi powinien być zadaszony. Dla stołu 1 × 2 m (opcja dla 6 osób) wygodny rozmiar tarasu to 4 × 4 m.

Ekologiczne rozwiązania w domu – O czym jeszcze warto pomyśleć przy budowie domu ekologicznego?

Zastanów się, czy będziesz mógł zagospodarować bioodpady na własnej działce. Warto to robić. Zrób kompostownik z kilku desek, nie musisz kupować go w markecie budowlanym.

Projektując dom zastanawiasz się jakie możesz zastosować ekologiczne rozwiązania w domu, poniżej dodatkowe inspiracje:

 • Własna przydomowa oczyszczalnia ścieków,

 • odprowadzenie wód opadowych,

 • Zagospodarowanie na działce miejsce na zbiorniki na deszczówkę, dzięki którym dostępna będzie woda do podlewania ogrodu,

 • Oczko wodne.

Ważne jest też przystosowanie działki dla innych jej użytkowników np. zwierząt. Pomyśl, czy chcesz mieć na swojej działce jeże, koty lub wiewiórki? Jeżeli chcesz, zrób im wejścia w ogrodzeniu. Pomyśl, czy zwierzęta, ptaki, gady, Twój pies (a nawet dzieci!) będą mogły wydostać się z oczka wodnego lub basenu. Możesz zamontować zabezpieczenia lub odpowiednie wyjścia z wody. A może chciałbyś mieć ptasie towarzystwo, gdy będziesz pić kawę na swoim tarasie? Chętnie zawiesimy ptasie domki na Twoim domu lub pobliskich drzewach. Bo ekologiczny dom to dom przyjazny naturze.

Podziel się tym postem:

Sprawdź więcej artykułów

Mity o domach szkieletowych

Dom szkieletowy staje się coraz częściej wyborem inwestorów, którzy chcą mieć ekologiczny i nowoczesny dom. Jednak wokół domów szkieletowych przez lata ich obecności na rynku

dom zeroenergetyczny mddom domy szkieletowe

Zeroenergetyczny dom szkieletowy

Dom szkieletowy sam z siebie jest nowoczesny, energooszczędny i ekologiczny ale może być on również całkowicie zeroenergetyczny. Taki dom jest tańszy w utrzymaniu nie tylko