Dom-szkieletowy-dlaczego-warto-zbudować-dom-z-drewna

Dom szkieletowy – dlaczego warto zbudować dom z drewna?

Nazwa dom szkieletowy ściśle związana jest z konstrukcją tego budynku, którego podstawą jest właśnie drewniany szkielet. W tematyce domów szkieletowych toczy się wiele dyskusji dotyczących ich charakterystyki. Wiele osób zastanawia się, czy ten rodzaj budynku w ogóle sprawdzi się w warunkach atmosferycznych, które panują w Polsce. Sprawdź dlaczego warto wybrać dom szkieletowy mieszkając w Polsce i nie tylko. 

Z czego wykonany jest dom szkieletowy?

Podstawą domu szkieletowego jest już wcześniej wspomniana drewniana konstrukcja. Zostaje ona wypełniona izolacją termiczną oraz materiałem usztywniającym. Jako izolacji termicznej używa się wełny mineralnej, którą uzupełniają membrana wiatroizolacyjna oraz folia paroizolacyjna. Z kolei jako materiał usztywniający sprawdzi się popularna płyta OSB. Elewacja domu szkieletowego może być dwojaka. Budynek może mieć wykończenie drewniane lub można otynkować ściany zewnętrzne wybranym kolorem tynku lub pomalować wybranym kolorem farby. Ostateczny wygląd elewacji zależny jest przede wszystkim od gustu osób, dla których budowany jest ów dom.

Dom szkieletowy jest domem całorocznym

Dom szkieletowy bez przeszkód może być zamieszkiwany przez okrągły rok dlatego nazywamy go domem z drewna całorocznym. Dzięki konstrukcji oraz izolacji wykonanej kilku warstw, dom z łatwością szybko się nagrzeje i utrzymuje ciepło. Dzięki zastosowanym membranom wiatroizolacyjnym oraz paroizolacyjnym uzyskana zostanie większa szczelność budynku, a przez to pomimo wyłączenia ogrzewania, ciepło nie będzie umykać z budynku. Dodatkowo przy wyborze lepszej klasy okien i drzwi osiągane są jeszcze lepsze efekty. Jeśli jednak w pełni chce się wykorzystać generowane przez ogrzewanie ciepło, to warto rozważyć inwestycję w wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Po przefiltrowaniu powietrza jest ono przekazywane z powrotem do pomieszczenia.

Domy szkieletowe są niezwykle popularne między innymi w USA, Kanadzie i Skandynawii, gdzie zimy bywają o wiele chłodniejsze niż w Polsce. Odpowiednia dbałość o izolację i ogrzewanie budynku sprawiają, że nie trzeba martwić się o duże rachunki za ogrzewanie domu w chłodniejsze zimy. Domy szkieletowe, które zostały wykonane przez godnego polecenia producenta domów szkieletowych z należytą starannością, nie będą nadmiernie się wychładzać, dzięki czemu bez żadnych przeszkód można w nich komfortowo mieszkać przez cały rok.

Budowa domów szkieletowych – zalety i charakterystyka

Niewątpliwie jedną z wcześniej już wymienionych zalet budowy domów szkieletowych jest to, iż bardzo szybko się nagrzewają, dzięki czemu przy odpowiedniej izolacji zimą łatwiej jest je ogrzać. Ze względu na charakterystykę budynku, istnieje ogromny wybór projektów domów szkieletowych, zatem bez większych trudności każdy znajdzie projekt odpowiadający jego wszelkim oczekiwaniom.

Dom szkieletowy powstaje w ekspresowym tempie – łączny czas budowy może wynosić nawet 3-4 miesiące. Nie licząc wylewki fundamentów, budowa może odbywać się w zasadzie niezależnie od pory roku, ponieważ wykorzystuje się przede wszystkim tzw. roboty suche, przy których temperatura nie ma aż takiego znaczenia. Domy szkieletowe w razie potrzeby można swobodnie przebudowywać, a koszt całej budowy jest relatywnie niski w porównaniu do budynków murowanych. Dlatego też wyjściowy projekt małego domku szkieletowego nie wyklucza, iż finalnie będzie to budynek o dużej powierzchni użytkowej. Remonty wszelkich instalacji wewnątrz domu szkieletowego są też zdecydowanie tańsze i łatwiejsze w wykonaniu, niż w przypadku budynku murowanego, w którym konieczne byłoby znaczne ingerowanie w strukturę ścian. 

Jeżeli interesuje Cię czym różni się dom drewniany od murowanego to w poniższym artykule możesz przeczytać jakie są różnice w budowaniu domów szkieletowych w porównaniu z domami murowanymi : Dom drewniany czy dom murowany ? 

Projekty domów szkieletowych

Zarówno w przypadku domów murowanych, jak i szkieletowych duże znaczenie ma projekt, który będzie realizowany. W bogatym katalogu projektów dom idealny odnajdą zarówno zwolennicy małych, przytulnych domów drewnianych, jak i ci, którzy potrzebują decydowanie większych powierzchni do życia. Przy wyborze technologi budowania warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do domu murowanego, dom szkieletowy jest zdecydowanie bardziej plastyczny i gotowy na zmiany i rozbudowę.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o ofercie domów szkieletowych to zapraszamy do naszego katalogu projektów

Podziel się tym postem:

Sprawdź więcej artykułów

jaki-fundament-pod-dom-szkieletowy-
blog

Jaki fundament pod dom szkieletowy ?

Czynniki doboru fundamentów: Projektowanie odpowiednich fundamentów wiąże się bezpośrednio z dwoma aspektami jakie należy wziąć pod uwagę.  Na podstawie danych zebranych z badań geotechnicznych oraz

blog

JAK UZYSKAĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ DOMU ?

Posiadasz działkę budowlaną oraz chcesz wybudować dom jednorodzinny? Nie wiesz jednak, jak uzyskać pozwolenie na budowę? Musisz zgromadzić niezbędne dokumenty i pozwolenia, które umożliwią zrealizowanie marzeń