Ogrzewanie domu szkieletowego

Domy w technologii szkieletowej w szybkim tempie stają się coraz bardziej popularną formą nieruchomości. Trudno się temu dziwić ponieważ domy szkieletowe to sprawdzone i ekologiczne a także nowoczesne rozwiązanie, które pozwala zamieszkać we własnym domu w terminie nawet 3 miesięcy. Ale domy szkieletowe mają również inne zalety, jedną z nich jest utrzymanie komfortowej temperatury w ich wnętrzu w sposób pozwalający na duże oszczędności. Nie bez powodu inwestorzy doceniają rozwiązania stosowane w domach szkieletowych. Są one bazą energooszczędności takiego domu. Jak zatem ogrzewać dom zbudowany w technologii szkieletowej?

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ JEST PODSTAWĄ
Każdy prawidłowo zbudowany dom szkieletowy charakteryzuje się dobrymi, wysokimi wskaźnikami przenikalności cieplnej. Materiały izolacyjne oraz ocieplające czynią swoją powinność a użyte w sposób prawidłowy sprawiają, że dom nie traci niepotrzebnie ciepła jednocześnie nie wpuszczając do środka efektów zimnej aury. Jednak niezależnie od izolacji cieplnej niezbędne będą technologie w zakresie ogrzewania. Zapewne wielu jest zainteresowanych jakie będą koszty eksploatacyjne niezbędne do ogrzania domu szkieletowego. Wpływ na zużycie energii w domu szkieletowym mają między innymi:

  • oczywiście powierzchnia domu. Wynika to z prostego faktu, że większa powierzchnia będzie wymagała większej ilości energii by ją ogrzać
  • straty wentylacyjne, które jednak są bardzo skutecznie uzupełniane przez wentylację mechaniczną charakteryzującą się możliwością odzyskiwaniem ciepła
  • sposób, w jaki dom szkieletowy został ocieplony.
  • wybrany sposób ogrzewania

 

Warto mieć na uwadze fakt, że znakomitym izolatorem ciepła jest drewno, które umożliwia również pełen przepływ pary wodnej, dzięki czemu łatwe jest zachowanie odpowiedniej jakości mikroklimatu wewnątrz budynku. Jednak sam szkielet zbudowany z dobrej jakości drewna musi być wypełniony odpowiedniej jakości materiałem. Taki materiał powinien być ognioodporny z oczywistych przyczyn, a jednocześnie wodoodporny. Ważnym czynnikiem jest również bezkompromisowa szczelność, szczególnie tam, gdzie występują tak zwane mostki termiczne. Dodatkowymi cechami powinna być odporność na hałas czy wiatr.

Wszystkie te cechy spełnia wełna mineralna, dlatego podczas budowy domów szkieletowych w firmie Mddom stosujemy najwyższej jakości wełnę mineralną. Mamy bowiem pewność, że mieszkańcy tak ocieplonego domu będą mogli mieszkać w nim w należnym komforcie.

CZYM OGRZEWAĆ DOM SZKIELETOWY?
Jednym z ważnych wyborów podczas budowy domu szkieletowego w kontekście zachowania jego energooszczędności jest zainstalowanie odpowiedniego źródła ogrzewania. Pamiętajmy, że z jednej strony powinno być ono maksymalnie efektywne a z drugiej możliwie nisko kosztowe. Co inwestor ma w takiej sytuacji do wyboru ?

  • kocioł na paliwo stałe, które jest tradycyjnym rozwiązaniem, jednak jest ono skuteczne tylko przy zastosowaniu kotła o bardzo wysokiej sprawności
  • ogrzewanie gazowe, które przy dostępie do sieci są bezpieczne i niemal bezobsługowe
  • ogrzewanie elektryczne, którego koszt będzie zawsze uzależniony od cen energii elektrycznej, które w ostatnich czasach zmieniają się w sposób dynamiczny. Jednak należy pamiętać, że koszty mogą być tu obniżone przez zastosowanie paneli fotowoltaicznych.
  • pompa ciepła, która bywa jednym z najbardziej optymalnych sposobów ogrzewania, w szczególności gdy zostanie połączona z wentylacją mechaniczną i panelami słonecznymi. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w panującej w Polsce przez wiele miesięcy pogodzie. To rozwiązanie jest ekologiczne i stosunkowo nisko kosztowe.

 

Domy szkieletowe dzięki swej znakomitej szczelności nie wymagają urządzeń grzewczych o dużej mocy. Tego typu domy bowiem dość szybko da się ogrzać a ciepło jest w nich długo utrzymywane. Zatem w przypadków domów szkieletowych najlepszym wyborem będą rozwiązania elastyczne, czyli takie, które dysponując stosunkowo niewielką mocą maksymalną. To dobra wiadomość, bo takie rozwiązania są zazwyczaj atrakcyjne cenowo.

Na decyzję o wyborze rodzaju ogrzewania domu szkieletowego poza oczywistymi faktami, jak indywidualne preferencje i rozmiar budżetu należy wziąć realne zapotrzebowanie na energię cieplną. Nie ma bowiem sensu inwestować w urządzenie nadmiarowe w stosunku do kubatury budynku i odwrotnie – zbyt słabe rozwiązanie nie zapewni satysfakcjonującej temperatury w zimnych okresach roku. Ważnym wektorem oczywiście musi być efektywność w stosunku do ekonomiczności. Jeśli inwestor połączy wybór prostej bryły domu, odpowiedniego ocieplenia budynku, wentylacji mechanicznej oraz odpowiednie źródło ogrzewania, wtedy może zapewnić sobie bardzo energooszczędny dom szkieletowy, którego zamieszkiwanie będzie przyjemnością.

Profesjonalny wykonawca domów szkieletowych zapewni inwestorowi kompetentne doradztwo również w zakresie wyboru formy ogrzewania. Dlatego zachęcamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy znaleźć odpowiednie rozwiązanie a także przygotujemy najlepszą ofertę.

Podziel się tym postem:

Sprawdź więcej artykułów

Mity o domach szkieletowych

Dom szkieletowy staje się coraz częściej wyborem inwestorów, którzy chcą mieć ekologiczny i nowoczesny dom. Jednak wokół domów szkieletowych przez lata ich obecności na rynku

dom zeroenergetyczny mddom domy szkieletowe

Zeroenergetyczny dom szkieletowy

Dom szkieletowy sam z siebie jest nowoczesny, energooszczędny i ekologiczny ale może być on również całkowicie zeroenergetyczny. Taki dom jest tańszy w utrzymaniu nie tylko